Tecrübe İle Çerkes Dinamizminin Dayanışması

 
Kafkas Halklarının Diasporadaki en büyük çatısı olma özelliğini taşıyan kurumların başında gelen Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED), 22-23 Ağustos tarihlerinde özellikle diasporadaki Çerkesleri ilgilendiren çok önemli bir çalıştay derneklerimizden ve üniversite Kafkas öğrenci topluluklarımızdan (ÜNİKAF) Çerkes gençleriyle beraber Nevşehir’de gerçekleştirdi. Bu çalıştay 150 küsur yıldır Anadolu coğrafyasında yasayan Çerkeslerin belki de ilk kez genciyle, yetişkiniyle, yaşlısıyla insanlarını bu kadar büyük bir yelpazede birbirlerini dinlemesi, anlaması ve birçok problemi, sorunu çözüme kavuşturmasına olanak sağlayacak çok önemli bir adımdı. Bir nevi bu toplantı, milli benliklerini ve kimliklerini kaybetmek istemeyen Çerkes gençleriyle, Çerkes kültürünün günden güne eriyişini izleyen ve buna bir dur demek isteyen büyüklerimizin birbirlerine sarılması anlamını da taşıyordu.
 
Bu çalıştayda özellikle dikkat çekilen hususlardan biri Diaspora Çerkeslerinin Anavatanımız olan Kafkasya ve buradaki Çerkesler ile ilişkilerinin şu zamanda bulunduğu ahvaldi. KAFFED, Türkiye’deki Çerkeslerin, özellikle gençlerin, bir şekilde Kafkasya ile ilişkilerinin olması ve bu ilişkilerinin sürekli geliştirilmesi gerektiğinin farkında. Bu konu özelinde de diğer birçok konuda olduğu gibi KAFFED, gençlerin Kafkasya’ya gitmesi, anavatanla bir şekilde entegre olmaları için büyük bir gayret içerisinde. Gerçekleşen bu çalıştayda gençlerin talepleri doğrultusunda KAFFED Yönetim Kurulu, farklı yöntemlerle her yıl Kafkasya’ya gönderdikleri öğrenci ve genç sayısında bir artışa gidilebileceği belirtti.
 
İkinci olarak, gerçeklesen bu çalıştayın başka bir dikkat çekici noktası da Nevşehir’deki toplantının bölgesel değil ulusal bir nitelik taşımasıydı. İstanbul’dan Kayseri’ye, Ankara’dan Edirne’ye kadar Anadolu’nun her bölgesinden Çerkes gençleri bu çalıştaya katıldı. Gençler toplumumuzun şu anki durumu ve geleceği ile ilgili fikirlerini tartıştılar ve KAFFED yönetimine sundular. KAFFED’in gerçekleştirdiği bu olay devrim niteliğindeydi. Çerkes gençleri 150 sonra bu topraklarda kendilerini anlatabilme, dertlerini birbirleri ile ve kurumları ile paylaşabilme imkânını buldular. Sonra görüldü ki Çerkeslerin yaşlısıyla genciyle aslında sıkıntısı aynı. Bu şu anlama da geliyor; derdimiz bir ise dermanımız da çözümümüz de bir; çözüm gencimizle yaşlımızla birbirimizde saklı.
 
Umarız ki bu çalıştayların devamı gelir, toplumumuzun dil, kültür, Anavatanla ilişkiler gibi konulardaki sıkıntılarını zamanla el ele vererek dayanışma içerisinde Çerkes toplumu olarak çözeriz. Bu isin Federasyonu, derneği, ÜNİKAFı, genci, yaşlısı yok. Hepimiz Çerkesiz. Kimliğimizi kaybettikten sonra geriye kalan konular birer teferruattan ibaret kalacak. O yüzden gerek bu toplantıda gerek sonrasında dilimizle söylediğimiz her şeyi eyleme de dökmeliyiz.
 
Birlikteysek güçlüyüz !!!

nanMirac Albek Hızlıok
Share