Değişim ve Gelecek

 
“Kafkas Dernekleri Federasyonu Gençlik Çalıştayı”; ne kadar güzel bir imkân ve ne kadar güzel bir isim. Eskiden gençlere söz hakkı verilmez ve gençlere genel anlamda fikirleri sorulmazken, şimdi ise bir Çalıştay yapılıyor. "Ne oldu da böyle oldu?" sorusu sorulduğu zaman birkaç tane düşünce çıkıyor karşımıza. Ya Thamadeler değişmeye başladılar ya da Thamadeler farklı noktalarda bir şeyler görmüşler.
 
Bence doğru olan seçenek ikinci düşünce. Çünkü; artık asimilasyon bütün dünya toplumlarını etkilediği gibi, bizim de kültürel anlamda çok fazla dejenerasyona uğradığımızı görmeye başladık. Bizim Thamadelerimiz her ne kadar kültürü biliyor veya uyguluyorsa da, gençlerimiz kültürel anlamda farklı toplumlar içerisinde olduğundan kültürel deformasyon hızlı ilerliyor ve kültürümüz maalesef yavaş yavaş kaybolmaya doğru gidiyor.
 
Gelelim Çalıştay'a. Çalıştay'da bu zamana kadar gençlerin sürekli eleştirip geçmesinin yerini artık sadece eleştirmek değil de çözüm odaklı yaklaşımlar almıştı. Artık gençlerin söylemleri; "Biz bunları görüyoruz, siz bunlara çözüm bulmalısınız" yerine "Biz bunları görüyoruz ve bu eksikleri/yanlışları bu tarz çözümlerle giderebiliriz ve bu kültür için şunları şunları yapabiliriz" e dönüşmüştü.
 
Senelerce birbirimize karşı yaptığımız "O, bunu yapmış.","Bu kişi, şöyle yapmış" tarzı söylemler yerine Mahatma Gandhi'nin 19. yüzyılda söylediği gibi "Dünyayı değiştirmek istiyorsan, ilk önce kendinden başla" sözünü biz kendi kültür ve toplumumuzun kaybolmasını engellemek ve onu korumak amaçlı uygulamaya başlamak için hepimiz hazırdık.
 
Toplantımızda birçok gündeme değinildi. Örneğin;
 
*Tarih, kültür vb. konularda araştırılmaların arttırılması
*Proje ekiplerinin oluşturulup, AB ve diğer proje olanaklarından destek alınması
*Anavatan'a yönelik yurtdışı programlarıyla (Work and Travel, Erasmus, Farabi vb.) Kafkasya'daki üniversitelerde eğitim alma olanaklarının arttırmak
*Kendimizi, kendi içimizden olan insanlar haricinde dışarıdaki insanlara tanıtmak
gibi örnekleri daha da arttırabiliriz.
 
Bu Çalıştay sayesinde, toplantıya katılım sağlayan Çerkes Gençlerinin, gerek kültür ve dil anlamında gerek Anavatan'a dönüş açısından zihinlerinde olumlu sonuçlar yarattığı düşüncesindeyim. Bu düşüncelerinin yanında kültürlerini ve dillerini korumak amaçlı daha yoğun bir çaba sarfedeceklerini ve sadece bununla da kalmayıp etraflarındaki birçok kişiyi ellerinden geldiğince örgütleyeceklerini düşünüyorum.
 
Benden istenilen Anavatan'da Work and Travel tarzı birkaç site vardı. Tam olarak Nalçik, Çerkesk, Maykop vb. şehirlerde olmasa da Krasnodar gibi yakın şehirler var. Eğer Anavatanla diyaloğumuzu geliştirirsek. Anavatan'da biz de bu tarz bir şeyler yapıp dil ve kültürün de devamlılığını arttırabiliriz. (https://www.workaway.info , https://wwoofindependents.org/ )
 
Son olaraksa 14-15 yılımda Adana Çerkes Kültür Derneği'nde gönüllü olarak hizmetler verdikten sonra, onları temsilen Kafkas Dernekleri Federasyonu'nun oluşturduğu toplantıda olmanın onuru ve huzuru içerisindeyim. Bu imkânı sağlayan herkese çok teşekkür ediyor ve hep birlikte bütünlük ve kaybolmama adına birlikte mücadele verdiğimiz diğer toplantılarda görüşmek üzere…

nanHarun Fuat Gülseren
Share