Volkan Düzenli – KAFFED Ortak Akıl Toplantısı Yorumu

Merhaba,

KAFFED'in davetiyle düzenlenen, içeriğiyle ve yöntemiyle eşitlikçi ve demokratik temayüllerde 2 gün süren "Ortak Akıl Toplantısı"; Dünyanın dört bir yanından kar-kış demeden gelen katılımcılarla ve hazırlayıcıların özenli çalışmalarıyla oldukça yoğun ve verimli geçti kanısındayım. Öncelikli meselelerimize olgun, tecrübeli ve soğukkanlı yaklaşımlarla çözüm kapısı aralandı. Şimdilik..

 

Olumlu düşüncelerle ayrıldım aranızdan.. Masaya yatırılan konuların önemi, eteklerimizdeki taşları döküş biçimimiz ve her katılımcının eşit söz hakkının olmasını sağlayan kaliteli moderasyon olmasının yanında uzunca süredir görüşemediğim insanlarımızla görüşebilmek, dolaylı tanıdığım değerli insanlarımızla yüz yüze görüşme şansını yakalamış olmam ve çok naif insanlarımızla tanışma imkanı nedeniyle; düzenleyicilere ve katılımcılara kendi adıma teşekkürü bir borç bilirim. Bu derece ivedi konular etrafına bu güzel insanlarımızı toparladınız. Sağolun..

Çerkes toplumunun birlikte hareket etmesinin çok çok zor olduğunu düşündüğüm, karamsarlaştığım bir dönemde böyle çalışmalar düzenleyerek; toplantı sonrası Ankarayolunda araba kullanırken yol boyunca 21 Mayıs'a hazırlıklarını düşünmeme neden oldunuz. Bence, bu tür ortak akıl arayışları, her görüşten insanımızın ortaklaşabildiği 21 Mayıs gerçekliğimiz etrafında ORTAK pratiğe dönüştürmeyi hedeflemelidir. En önde en kitlesel kurumumuz KAFFED'in pankartının arkasında her görüşten vakıf, dernek, grup v.b. her kurumun kendi pankart ve dövizleriyle katıldığı binlerce insanımızla bir 21 MAYIS YÜRÜYÜŞÜ. Ve aynı gün on binlere ulaşan insanımızla Kefken anması.. Kitleselleşip, iktidarları toplumumuzun hakları eksenli etkilemeyi ve yönlendirmeyi hedefliyoruz ya hani.. Neden olmasın ki.. "Aman yanlış anlamayın, biz size sadığız" kaygılarını aşıp, artık "Biz de Varız!" deme zamanıdır.

Görülen o ki; mevcut durumu doğru teorize ederek ORTAK AKLI örgütlemenin her türden zorluğunu göze alarak kolektif adımlar atıp, bunu hayatı kavrayan ORTAK HAREKETE DÖNÜŞTÜRMEK hepimizin öncelikli görevi olduğunda ortaklaştık.. Demek ki, niyetler iyiyse ve kararlılık da varsa; zor olan imkansız değilmiş..

Fikirlerinizi dinleme şansını verdiğiniz için ve fikirlerimi dinlediğiniz için tekrar teşekkür ederim.

Sevgilerimle, Saygılarımla,

Volkan DÜZENLİ


nanVolkan Düzenli

Share