Ergün Yıldız – KAFFED Ortak Akıl Toplantısı Yorumu

11-12 Aralık tarihlerinde Bolu’da “Ortak akıl toplantısı” adı ile yapılan bu iki günlük organizasyon, yeniden bir şeyler olabileceğine dair umudumu tazeledi açıkçası.

Bu toplantı ile ilgili önemli bulduğum konulara maddeler halinde kısa kısa değinmek istiyorum.

 a) Nihayet profesyonel bir organizasyonu bizim de yapabildiğimizi görmekten büyük sevinç duydum. Emeği geçen arkadaşları yürekten kutluyorum.

p>

b) Ciddi bir çalışma yapılabileceğine inanıldığında, insanların fedakarlıktan kaçınmayacağını görmek ayrı bir sevinç kaynağı oldu benim için. Çünkü en olumsuz hava koşullarına rağmen, davet edilen herkesin istisnasız katıldığını gördüm.

p>

c) Gündemin tüm yoğunluğuna karşın, toplantı süresince adil ön yargısız ve ciddi bir idare gösteren moderasyonun başarısı yanında, katılımcıların da aynı ciddiyet ve disiplinle kurallara riayet etmesi sonucu sağlıklı bir tartışma ortamı oluştu.

p>

İlk kez didişme olmadan, sen ben kavgası yapılmadan en medeni şekilde herkes fikirlerini söyleyebildi, karşı fikirleri dinledi.

d) Bizler her ne kadar mevcut sorunlara ve sıkıntılara aşina olsak da, bunları bilimsel bir üslupla olabildiğince yalın formüle ederek, katılımcıların önünü açan akademisyenlerin katkıları çok önemliydi bana göre.

p>

Nihayet köy kahvesi muhabbeti formatından, bilimsel bir temele dayanan ciddi tartışma formatına geçebildiğimizi görmek ayrıca sevindiriciydi.

En önemli başlıklardan birisi de; diasporada artık kurumsal manada ciddi yol ve yöntem değişikliği ihtiyacının herkesçe anlaşılmış, kültürel faaliyet kalıbından çıkılarak siyasal yaklaşım gerekliliğinin benimsenmiş olmasıdır. Umarım bir başlangıç olarak umutlarımızı tazeleyen bu yürüyüş devam eder.

p>

Bu toplantının yeni zamana uygun “yeni bir yol–yöntem ve yapı” oluşturulabilmesi için temel olması dileği ile organizasyonu gerçekleştirenlere ve katılan herkese tekrar teşekkür ediyorum.  

p>

Saygılarımla.

Ergün YILDIZ

 


nanErgun Yıldız

Share