Gençlik Ateşi Yeniden Alevleniyor

KAFFED'in Edremit'te düzenlemiş olduğu III. Gençlik Çalıştayı'na Afşin Kafkas Kültür Derneği adına katıldım. Gördüğüm ilk şey gençlerin ne kadar heyecanlı ve ne kadar hevesli olduğuydu. İki gün boyunca derneklerin, gençlerin ve Ünikafların çeşitli sorunları üzerine çeşitli çözümler üretme imkânımız oldu.

Dernekçiliğin, ÜNİKAF'çılığın gençler olmadan ne kadar zor olduğunu bu çalıştayda bir kez daha anlamış olduk. Aslında biz biliyorduk, ama dernek yönetimlerimiz bunun ne kadar farkındaydı emin değildik. Gördük ki gençler olmadan dikenler dizilmiş bir yoldan geçmek o kadar da kolay değilmiş. Öyle ya da böyle, bir şekilde o yollar geçiliyor; ama geride dikenlerin bıraktığı yara izleri kalıyormuş. Derneklerimiz yara izleriyle savaşmaya devam etmeyeceklerdir artık diye düşünüyorum.

 

Daha önce katılmış olduğum Gençlik Meclisi toplantılarından ziyade, ben bu çalıştayda gençlerin gerçekten bir şeyler yapmak istediğini, taşın altına ellerini koyarken gerekirse taşı sırtlayabileceklerini gördüm.

 

Dernek yönetimleri için konulan minimum sınırların, kotaların aslında kalifiye kişilerden olması gerektiğini de hep beraber görmüş olduk. Kalifiye derken “kullanılacak” değil; tam tersine emek verecek, gönüllü olarak adım attığı Çerkeslik ideolojisine hizmet edecek, ihanet etmeyecek kişilerin olması gerektiğinden bahsediyorum elbette ki.

 

Neredeyse yapılan her Çalıştayda, her toplantıda dile getirilip de yıllardır bir türlü adım atılamayan önerileri artık gençler kendi aralarında örgütleyecekler. Dernek çatısı altında, ÜNİKAF organizasyonlarında ya da tamamen bağımsız; bilemiyorum. Buna artık yönetimler karar verecek gibi görünüyor.

 

Hemen hemen tüm sorunların gençlerin derneğe uzak olmalarından kaynaklanıyor olması da derneklere artık farklı bir ivme kazandırılması gerektiğini gösteriyor olsa gerek. Tabi bu çıkarlarımızla ne kadar doğru orantılı olur orasını bilmiyoruz.

 

Çalıştayda gündeme gelen ilk sorun “Gençlerin Derneklere Gelmemesi” oldu. İkinci sorun ise “ÜNİKAFlara Ne Kadar Sahip Çıkıldığı”, üçüncü sorun “Yetersiz Örgütlenme” dördüncü sorun ise herkesin kanayan yarası “Günlük Hayatın Telaşıyla Yitip Giden Çerkesliğimiz”.

 

Devamında bunlara o kadar çok sorun eklendi ki; ama hepsi gençlerin katılımının eksikliğiyle ortaya çıkan enerjisizlik ve düzensizlikle bağlantılıydı.

 

Şimdi gençlerin zamanı olmalı. Hep söyledik hep söylüyoruz: Çerkeslik için, Çerkesya için bir araya gelen gençlerin dikenleri temizlemesine izin verin. Biz zaten büyüklerimizin desteği olmadan hareket etmek istemeyiz. Bunu bilerek dikenli yollarda tek başınıza mücadele etmeyin.

 

Gençler;

Çerkeslik için bir araya geldiğimiz bu Çalıştayda ben Çerkesya'nın ve Çerkesliğin küllerinden yeniden doğacağını sizin sayenizde gördüm. Kendinize inanın. Bu amaçla birlik olmak için kimseyi beklemenize gerek yok.

 

Tarih Arşivlerini kuralım. Derslikleri biz açalım. Derneklerde yaşanan sorunların anlatılabileceği bir kol oluşturalım. Edebiyat kulüpleri kuralım. ÜNİKAFlar için gerekirse her şehirden gönüllüler ile irtibata geçelim... Biz yapalım.

 

Başkanlarımız;

Siz de biliyorsunuz artık gençlerin eksikliği, derneklerin boş kalmasının yanı sıra kültürün yok olmasına da yol açıyor. Hep söylüyoruz ; bizim yolumuza ışık tutan sizlersiniz. Bize inanmanızın, güvenmenizin zamanı gelmedi mi sizce de artık?

 

Bizi misafir eden Güney Marmara Bölge Gençleri'ne, KAFFED'e, organizasyonda emeği geçen tüm arkadaşlarımıza ve tüm katılımcılara teşekkürler…

 

Psımıt Kübra

Çerkesya Gençliği

Afşin KKD Yönetim Kurulu


nanPsımıt Kübra Alagöz

Share