Acı Geçmişten Umutlandıran Geleceğe Doğru

Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) Nart Akademi Komisyonu tarafından düzenlenen "Meşe Altı Toplantısı canlı yayını", 23 Mayıs akşamı gerçekleştirildi.

Gençlerin ilgisi ve büyüklerimizin desteğiyle gerçekleştirilen toplantı sonrasında geleceğe umut fidanları dikmekte kayıtsız kalamıyor insan.

p>

21 Mayıs Çerkes Soykırımı ve Sürgünü'nde güzel bir ivme yakalayan gençler, geleceğe ışık saçarak, kendilerine güvenilmesi gerektiğini bir kez daha kanıtlamış oldular.

p>

Toplumumuzda yaptığımız her şeyin büyüklerimizin önderliğinde olması ve son kararın büyüklerimize bırakılması nedeniyle kendini geri planda bırakılmış hisseden gençler; artık geleceğin kendilerine emanet olduğunun tam anlamıyla farkında ve "Meşe Altı Toplantıları"yla biraz daha cesaretlendiler.

p>

Geçmişten günümüze süregelen 21 Mayıs dramatizasyonlarının ötesinde, tarihin anlam ve önemini yitirmeden toplumsal bir uyanış olacağını artık görebiliyoruz. Şimdiye kadar, intikam ve acı söylemleriyle bir yol alamadığımızın farkına varmış bulunuyor, bundan sonraki süreçte birlik beraberlik içinde bilinçlendirme çalışmaları ve adalet çağrısıyla yola çıkıyoruz.

p>

Biz gençler, muhattabımızı/muhattaplarımızı bir çatı altında sınırlandırmıyor; ulaşılabilecek en son noktaya kadar ulaşmayı hedefliyoruz. Globale yayılarak Çerkes Soykırımı ve Sürgününü, bilmeyen, duymayan, görmeyen kalmasın istiyoruz.

p>

Amacımız, önce Çerkes Soykırımı ve Sürgünü'nü anlatmak ve tanıtmak. Bu sonuca kısa zamanda ulaşmak; Türkiye, Ürdün, İsrail gibi bir çok ülkedeki ve "soykırım ve sürgün" sonrası azınlık durumuna düştüğümüz Anavatanımız'daki Çerkes Gençleriyle birlikte hareket ederek mümkün olacaktır. Bunu biliyor ve bu doğrultuda hareket edebilmeyi umuyoruz.

p>

Anavatan'a dönüş konusunda belki kalıcı, belki dönemsel çözümler üretmeye çalışıyoruz. Bunun için ilk olarak konferanslar düzenlenmesi yönünde girişimlerde bulunarak Anavatan ile ilgili bilmediğimiz ya da yanlış bildiğimiz şeylerin düzeltilmesini talep ediyoruz. Tarihi vatanımız Çerkesya ve Çerkes tarihiyle ilgili nerdeyse hiç bir şey bilmiyor çoğu gencimiz. Bunun için çalışmalar yapılmasının önemli ve gerekli olduğunu düşünüyoruz.

p>

Değerli ve Saygıdeğer Büyüklerimiz,

p>

Biz yapılan hata ve yanlışlardan ders alıyor, doğru adımlarla amacımıza ulaşmayı hedefliyoruz. Bu hedefe sizlerin desteğinizi de alarak ilerlemek istiyoruz. Sizlerin desteği ve güveni bizim için sizin düşündüğünüzden çok daha önemli.

p>

Geçmişi olmayanın, geleceği olmaz. Sizler bizim geçmişimiz, önderlerimizsiniz. Bizlere inanarak, fikirlerimizi, düşüncelerimizi dikkate alarak geleceğin global önderlerinin yetişmesinde öncü olabilirsiniz.

p>

Anavatan'da okumak isteyip de maddi yetersizlikler nedeniyle gidemeyen ya da karşısına ne çıkacağını bilmediği için gitmekte tereddüt eden gençlerimiz var. Bildiğiniz şeyleri bizimle paylaşmanız demek bizim Anavatan'a biraz daha yaklaşmamız demek. Orada okumak isteyen arkadaşlara burs verme imkanı olan büyüklerimizin gençlere destek olması Anavatan'a çok daha yaklaşmamız demek.

p>

Sizden ricamız bizi duyun. Çerkesliği yaşatmak, Çerkesce'yi yaşatmak, Anavatanımız'a dönebilmek, "Çerkes Soykırım ve Sürgünü"nü duyurabilmek istiyoruz. Siz büyüklerimizin desteği olmadan yarımız. Bizi yarım bırakmayacağınızı umuyoruz.

p>

 

p>
nanPsımıt Kübra Alagöz

Share