Dünden Bugüne, Bugünden Geleceğe

Atalarımın uğruna eşini, sevdiğini, çocuğunu, annesini, babasını, akrabalarını, yani kısaca sevdiklerini geride bırakarak, -tabiri caizse- adeta cennetten kopup, yeryüzünde oluşturduğu bir kıta uğruna kanlarının son damlasına kadar savaştığı ve bu toprakların bağımsızlığı mücadelesinde ortaya çıkan bir bayrak; Çerkes Bayrağı !

p>

Seneler önce Anavatanıma Genar adlı kitapla aşık olan biriyim. İnsan tanımadığı, görmediği ve hatta hiçbir yerini bir karış kadar bile bilmediği bir yere nasıl aşık olabilir acaba?

Aşkı bilirsiniz. İnsan açışından bakacak olursanız her zaman yanında olmak istersiniz, her dakika onu görmek istersiniz ve ona hiçbir zarar gelmemesi için elinizden gelen her şeyi yaparsınız. Anavatan da bizler için aynısıdır aslında. Her zaman orada bulunmak, her zaman onun caddelerinde, mahallelerinde, sokaklarında dolaşmak ve ona gelecek en ufak tehlikede onu kanının son damlasına kadar zarar gelmemesi için savunmak ona olan aşkımızı pekiştirmekle birlikte onu temsil eden bayrağı da aynı zamanda yüceltmektir.

Bayrak bir ülkenin ve bir halkın birliğinin göstergesi olan yegane temsil kaynağıdır. Ünlübir yazar, şair ve hukukçuolan Mithat Cemal Kuntay'ın "Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır/ Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır." sözüise bunu en güzel şekilde anlatmaktadır. Biz bayrağımız için zamanında çok fazla kan akıttık ve artık bu akıttığımız kanları geleceğimize; yani çocuklarımız ve gençlerimize aktarmanın, bunun değerinin bilinmesi ve devamlılığının sağlanması için elimizden gelen her şeyi yapmanın zamanı gelmiştir.

Rus Çarlığı yıkılması sonrası kurulan Sovyetler Birliğinin dağılmasının ardından kurulan Rusya Federasyonu döneminde, 23 Mart 1992 tarihinde çıkarılan bir kanunla, Adıgey Cumhuriyeti'nin resmi bayrağı olarak kabul edilmiştir. Mart 2010'da Adıgey Cumhuriyeti Adıge Xase’nin yaptığı toplantıda alınan karar doğrultusunda, çıkarılan bir kanunla 25 Nisan günü, ÇerkesBayrağı günü olarak ilan edilir ve her sene kutlamaya başlanmıştır.

25 Nisan sesimizi geçmişten bugüne bugünden de geleceğe duyurmanın zamanıdır.

Hepimizin Çerkes Bayrağı Günü Kutlu Olsun!

 

 


nanHarun Fuat Gülseren

Share