Akademik Gençlik

 
İkincisi düzenlenen Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) Gençlik Çalıştayına, İstanbul Üniversitesi Kuzey Kafkas Topluluğu’nu (İÜKAF) temsilen katıldım. Kısa bir yazıyla fazla uzatmadan size gözlemlerimi ve düşüncelerimi anlatmak istedim. 
 
Uzun yıllardır derneklerde aktif olan ve yaklaşık üç yıldır üniversite öğrenci topluluklarında (ÜNİKAF) bulunan bir Çerkes genci olarak ilk değineceğim ve beni umutlandıran konu artık Çerkes gençliğinin akademik anlamda da var olduğu ve de bulundukları alanda donanımlı olduklarıdır.  
 
İkincisi düzenlenen çalıştay ilkine göre yoğun katılım ile gerçekleşti. Bunda çalıştayın bir gün sürmesinin etkisi büyük. Ancak verimli bir çalıştay oldu. Beni üzen nokta asıl konuşmamız gereken konuya süremiz yüzünden girememiz oldu.
 
Gençlik Meclisi’ni önemsiyorum; çünkü bölgesel ya da ulusal  grupların en önemli organı gençlik oluşumlarıdır. Bu oluşumların en büyük özelliği ise savundukları belli bir konu, bir alan olmasıdır. Peki biz neyi savunuyoruz? Sorulması gereken en önemli sorunun bu olduğunu düşünüyorum ve bu sorunun cevabının  bize önemli yol katettireceğine inanıyorum. Herkes için koşarken kendi benliğimize ne kadar sahip olabiliyoruz?  
 
Nart akademi konuşulan diğer önemli noktaydı. Verilen fikirlerin hepsinde çoğunluk ofline eğitimin iyi olacağını savundu ancak en maliyetsiz ve büyük kitlelere ulaşımı sağlayacak eğitim online yapılabilir. Gerekli altyapı sağlandıktan sonra online eğitimlerin verimsiz olacağını düşünmek mantıksız. Tabi tartışılabilir yine. Birçok farklı açıdan hepsinin iyi ya da kötü yönleri dile getirilebilir. Önemli olan bu çalışmanın hayata geçirilmesi ve işe yaramasıdır.
 
Emek verip en azından orada bulunan herkese canı gönülden teşekkürlerimi sunuyorum. Başka çalıştaylarda, başka güzel işlerde görüşme temennisi ile sözlerime son veriyorum.

nanBabug Ömer Yenal Yıldız
Share