Yeni Başkanlık Seçim Yasası Tartışıldı

KBC parlamentosunda bu gün ikinci oturum görüşmeleri yapılan cumhurbaşkanlığı seçim kanununa, muhalefet partilerinden itiraz var.

Yeni yasanın sadece birleşik Rusya tarafından gösterilecek adaylara seçilme hakkı vereceği, diğer partilerin aday adaylığı sürecinde konulan barajları aşamayacağı gerekçesiyle görüşmelerde muhalefet partileri çekincelerini bildirdiler.

Yeni yasa taslağına göre cumhurbaşkanlığı aday adayları 30 yaşından küçük olamayacak.
Bir partiye üye olacak, bölgesindeki idari organların ve bölge millet vekillerinin %10’unun imza ile desteğini almış olacak.

5 yıllık bir dönem için görev yapacak adayın seçilebilmesi için de toplam oyların %50’sini alması gerekiyor.

Yabloko partisi bölge başkanı Ruslan Kuçmezov, yasanın bu haliyle sadece birleşik Rusya adaylarına izin verdiğini, çünkü hiçbir bölgede diğer parti adaylarının toplam milletvekillerinin %10’unun imzasını alamayacağını savundu.

KBSU Üniversitesi profesörü ve kamu odası üyesi Murat Hokon ise, yasanın bu haliyle bile çok olumlu olduğunu ifade ederek, “çünkü bana göre şu anda bölge liderleri meşru değiller. Yeni yasa ile bölgesel liderler güç ve meşruiyet kazanacaklar, çünkü arkalarında halkın gücü olacak ve merkeze bağlılıkları da zayıflamış olacak” dedi.

Yeni yasa taslağının 1 temmuz tarihine kadar mecliste son görüşmesinin yapılıp KBC başkanı tarafından imzalanması gerekiyor.

Haber: Çerkes Dünyası


nanKaffed

Share