Filarmoni Davasında Tutuklama Kararı Çıktı

Perşembe günü eski devlet filarmoni binasının özelleştirilmesinde yolsuzluk yapıldığı gerekçesiyle KBC başkanı idari Amiri V.Jamborov, emlak ve kamu arazileri komisyonu başkanı ve bakan yardımcısı R.Jamborov, tapu kadastro müdürü H.Ligidov ve binayı satın alan M.Hatsuk tutuklanarak Moskova'ya götürülmüşlerdi.

Tver mahkemesinde dün görülen davada mahkeme "delillerin değiştirilebileceği ve bağımsız yargılama sürecine etki edebilecekleri" ihtimali nedeniyle iki şüphelinin Ağustos ayında yapılacak duruşmaya kadar tutuklanmalarına karar verdi.

Duruşma öncesi basına bir demeç veren ve mahkemede kendisine yöneltilen suçlamaları reddeden Ruslan Jamborov, yapılan işlemlerde hiç bir yolsuzluk olmadığını ifade ederek, adı geçen binanın 1912 yapımı çok eski bir mülk olduğunu söyledi.

Jamborov, "bu yapılan açıkça bir siyasi komplo ve provokasyondur" dedi.

Jamborov Moskova'da görevli bulunan ve kendilerine bu komplonun kurulmasını sağladığını düşündüğü kişiyi de açıkça isim vererek telaffuz etti.

H.Ligidov ise " yapılan kesinlikle bir siyasi bir soruşturmadır, bu süreçte tarım arazileri sorununun nasıl çözüleceğini de göreceksiniz" dedi.

Tarafların avukatları söz konusu binanın fotoğraflarını mahkemeye sunarak, binanın çok eski ve yıkılması gerektiği raporlarla da tespit edilmiş bir yapı olduğunu, fiyatının da verilen değeri geçmeyeceğini savunarak bu konuda bir bağımsız komisyonun tespit yapmasını talep ettiler.

Tutuklanan Madina Hatsuk hakkında ise hala bir bilgi yok. Avukatı kendisi ile görüşemediklerini ifade ederek, "yasal olarak 48 saat süreyle kimseyle görüştürülmemesi imkanı var, o nedenle henüz kendisinden bir bilgi alamadık, görüşme talebimiz de reddedildi" dedi. Bu gün akşam 18:00 itibariyle bu sürenin dolduğunu söyledi.

Bu arada KBC'den bir kısım kültür çalışanınca mahkemeye gönderilen telgrafta, Madina Hatsuk'un tüm ülke çapında tanınan çok değerli bir sanatçı, Çerkes kostümleri konusunda tüm dünyada tanınan bir uzman olduğunu ifade edilerek "onun suçsuz olduğuna inanıyoruz" denildi.

Bu gün Rusya 1.ci kanalına bir röportaj veren eski kültür bakanı Fıre Ruslan ise, Hatsuk Madina'nın Nalmes,Kabardinka, Balkarya gibi bir çok folklor ekibinin kostümlerini hazırlayan hatta inguşetya ekiplerinin de kostüm tasarımların yapan çok değerli bir sanatçı olduğunu ifade ederek, "onun gibi insanlara bina hibe edilerek çalışmaları sağlanmalı" dedi.

Cumhuriyette konu hakkında görüş bildirenler genellikle bu eylemin bir komplo olduğuna inandıklarını ifade ettiler.

Haber: Çerkes Dünyası


nanKaffed

Share