Hazret Şowmen Adına Düzenlenen “Adıge Şav” festivali yapıldı.

ADIGEY CUMHURİYETİMİZDE HAZRET ŞOWMEN ADINA DÜZENLENEN “АДЫГЭ ШЪАУ” FESTİVALİ YAPILDI

Çerkes delikanlısı anadilini güzel kullanabilmeli, ulusal adetleri iyi bilmeli, yeri geldiğinde uygulayabilmelidir. Halkının tarihi, gelenekleri, yaşam tarzı hakkında bilgi sahibi olmalıdır. El sanatları konusunda becerili olmalı, halk danslarını, şarkılarını bilmeli, müzik enstrümanlarını kullanabilmelidir.

Bu özelliklere sahip genç erkekler 2015 yılından beri Afipsip köyünde Şovmen Hazret adına düzenlenen "Adıge Şav" (Адыгэ Шъау) adlı yarışmaya katılıp becerilerini gösteriyorlar.

Festival bu yıl ilk defa Maykop’ta yapıldı. Adıgey'den 10, Krasnodar'dan 2 ve Kabardey’den 1 kişi olmak üzere toplam 13 yarışmacı katıldı.

Yarışmacılar beş ayrı dalda yarıştılar. İlk bölümde her bir yarışmacı kendini, ailesini ve köyünü tanıttı.

İkinci bölümde ok atma vardı.

Üçüncü bölümde yarışmacılar Çerkes tarihi, gelenekleri, kıyafetleri, yaşam tarzları, vb. konulardaki soruları cevapladılar.

Dördüncü bölümde el sanatları becerilerini gösterdiler.

Beşinci bölümde şiir okuma, şarkı söyleme, enstrüman çalma ve dans etme konularında her bir yarışmacı hünerini sergiledi.

Tüm yarışmacılar Adıgey'in kuruluşunun 100. yılı nedeniyle sunumlar yaptılar.

Jüri'de Meşbaşe İshak, Güçetl Nurbiy gibi yazarlar ile tiyatro sanatçısı Dzıhe Zavurbiy, Adığe Xase Başkanı Tlimişeko Ramazan’ın da aralarında bulunduğu 7 kişiden oluştu.

Jüri yarışmanın en büyük ödülüne Hakurınhable köyünden katılan Peş'ö Aydemir'i layık gördü.

Şovmen Hazret Vakfınca tüm yarışmacılara para ödülleri ve başarı belgeleri verildi.

Kaynak: Laşin Çetao Bağ - Maykop


nanKaffed

Share