Aslan Thak’uşıne Yemin Ederek Göreve Başladı

 

 

Rusya Federasyonu Başkanı Dimitri Medvedev’in Aslan Thak’uşıne’yi ikinci kez atamasını, Adıgey Cumhuriyeti Parlamentosu 12 Aralıkta yaptığı olağanüstü toplantıda oybirliği ile onaylamıştı.

13 Ocak’ta Aslan Thak’uşıne törenle görevine başladı. Maykop Kültür Sarayında yapılan törene, Duma ve yerel bölge temsilcileri, Güney Bölge sorumlusu Vlademir Ustinov, Adıgey Bakanlar Kurulu, Parlamenterleri, bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Parlamento Başkanı Feodor Fedorkov toplantının açılışını yaptı ve yönetti. Fedorkov “Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Dimitri Medvedev yasalar uyarınca Adıgey başkanlığına Aslan Thak’uşıne‘yi yeniden getirdi” dedi.

Feodor Fedorkov daha sonra Dimitri Medvedev’in gönderdiği telgrafı okudu. Telgrafta "Başkanlık görevi süresince toplum sorunları ile yakından ilgilenen Aslan Thak’uşıne önemli derin tecrübeler sergilemiştir" ifadeleri yer aldı.

Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve bazı bölge başkanları da Aslan Thak’uşıne’ye gönderdikleri telgraflarla başarı dileğinde bulundular.

Yemin töreni Cumhuriyetimizin iki resmi dili Adığece ve Rusça olarak yapıldı.

Aslan Thak’uşıne’ye Adıgey Cumhuriyeti devlet mühürü, amblemi ve bayrağı teslim edildi.

Yemin töreninden sonra Bakanlar Kurulu istifa etti.

Adıgey Cumhuriyeti Radyosu
Dış Yayınlar Servisi

Huşt Emel

 


nanKaffed

Share