Benim Köyüm

Hemen hemen her köyün sorunudur nüfus; köy nüfusunun iki hatta üç katı, köy dışında yaşar. Kısa yaz tatillerinde hatırladığımız, temiz hava temiz suya ihtiyaç duyduğumuz anlarda kaçıp sığındığımız köylerimiz belki de asıl ulaşmak isteyip de bir türlü ulaşamadığımız toprakların gönlümüzde yer eden ufacık sembolleridir.

+''+

İşte benim köyüm de, Anadolu bozkırının ortasında etrafını özünde Anadolu kültürünü barındıran köylerle çevrili şirin ama hüzünlü; sessiz ama huzurlu küçük bir köydür. Günden güne azalan genç nüfusuyla dinamiğini kaybetmeye yüz tutmuş köy halkı, birkaç senedir gerek köyde yaşayan gerekse kentlere dağılmış gençlerin köylerine sahip çıkmasıyla, köylerini sık sık ziyaret etmesiyle, çeşitli organizasyonlar yaparak "birlik ve beraberliği" sağlamasıyla tatlı bir huzur yaşamaktadır. Geçen yıl 1 Temmuz'da ilki yapılan "Kapaklı Köyü Şenliği" tüm Kapaklılıları bir araya getirmiş, köyde büyük bir çoşku yaratmıştır. Şenliğe gösterilen bu ilgi, çevredeki Çerkes köylerinde de ilgi uyandırmış ve bu güzel girişimden feyz alan köy sakinleri hemşehri toplantıları düzenlemeye başlamışlardır.

Çorum ili Alaca ilçesi'ne bağlı olan Kapaklı köyü haricinde ilçeye bağlı olan diğer Çerkes köyleri şunlardır: Mahmudiye (Kalehisar), Gökören, Sultanköy, Sulucalan, Seyitnizam, Altıntaş.

Kapaklı köyü'nde halen ikamet eden 28 hane bulunmaktadır ve bu hanelerde yaşayan genç nüfus oranı oldukça düşüktür. Köyde yaklaşık 110 kişi yaşamaktadır ve bunun 70'e yakını orta yaşın üzerindedir. Köy dışında yaşayan nüfus, köy nüfusunun çok üzerindedir. Hane sayısı olarak ifade edebileceğimiz köy dışında yaşayan Kapaklı köyü sakinleri şu şekildedir : (+/-) Çorum 40, Alaca 21, Ankara 35, İstanbul 16, İzmir 6, Diğer iller 13, Yurtdışı 9 olmak üzere toplam 136 hane.

Kapaklı köyünde yaşayanlar geçimlerini tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadırlar. Başta buğday olmak üzere nohut ve ayçiçeği yetiştirilmektedir. Geçmişte iyi derecede ürün alınan üzüm bağları olmasına rağmen bugün bakımsızlıktan ürün alınamamaktadır.

Köyde bulunan ilkokul 1997 yılından itibaren taşımalı eğitime geçmiştir. Öğrenciler Alaca'ya gitmekte ve eğitimlerine orada devam etmektedirler.

Kapaklı köyünde bulunan sülaleler :BOLAT NOĞEY (KABARDEY),DEMİR KARDEN (KABARDEY),ALPARSLAN KAZİNGAN (KABARDEY),KUT BAKHO (KABARDEY),ŞERBET SHERMET (KABARDEY),ATALIK ATALIK (KABARDEY),YAVAN (TAŞÇI) PERİĞ (KABARDEY),YILMAZ & KUYUMCU ÇEĞ (KABARDEY),DEĞİRMENCİ SHANCHE (KABARDEY),KARAÇAY KARAŞEY (KARAÇAY)

+''+Hicran Bolat

Share