Tsandripş Köyü / Abhazya Cumhuriyeti

Tsandripş  Köyü / Abhazya Cumhuriyeti

p>

Tsandripş(Abhazca-Цандрыҧшь) köyü Abhazya Cumhuriyeti’nde, Karadeniz kıyılarında Büyük Gagra Bölgesi’nde yer alır. Rusya Federasyonu sınırından 5 km ötededir. Kuzey tarafında Lapsı Nehri, güneyinde ise Bagrepsta(Soğuk Nehir) akar. Tsandripş(Цандрыҧшь) Jdanov, Mahadır, Bagnari, Haşupse, Açmarda, köylerine komşudur.

 

NÜFUSU:

p>

2011 yılında düzenlenmiş olan nüfus sayıma göre köyün nüfusu 5170 kişidir:

2888(55,9%)-Ermeni

1013(19,6%)-Abhaz(Apsuva)

952(18,4%)-Rus

64(1,2%)-Ukraynalı

49(0,9%)-Gürcü

35(0,7%)-Yunan

169(3,2%)-Diğer

 

TARİH:

p>

1917 yıllında Tsandripş(Цандрыҧшь) köyü civarlarında Bronz baltalar bulunmuştu. Bu baltalar M.Ö. 1. yüzyılda bu bölgede yaşayanların, demir işi ile uğraştığını kanıtlamaktadır. Köy eski zamanlardan beri bilinmektedir. VI yüzyıla kadar Sanigiya(Санигия) devletinin başkenti olan Tsandripş(Цандрыҧшь), Abhazya’nın tarihsel merkezi olma özelliğini taşımaktadır.

Tsandripş(Цандрыҧшь) ismi Abazaların Tsanba sülalesinden gelmektedir ve ‘’Tsandların yeri’’ anlamında kullanılır. Köyün eski ismi ise Sauçi’dir(Saurçi).

1867 yıllında köyün yakınlarında kurulan Rus köyü “Pilenkovo” ile Tsandripş(Цандрыҧшь) zaman içinde birleşmişlerdir. 1915 yıllında ise köye yoğun bir şekilde Ermeniler yerleştirilmiştir.

1921 yıllında Sovyet rejimi kurulması ile köyün ismi değiştirilerek Ermolovka adını almış ve bu adı 1944 yıllına kadar taşımıştır.

1944-1993 yılları arasında yine isim değiştirilmiş ve  Gürcüce “Şafak” anlamına gelen “Gantiadi” ismi kullanılmıştır.

1993 yılında Abhazya’nın Gürcistan Savaşı'ndan Zafer ile çıkmasıyla köy orijinal ismi olan  “Tsandripş(Цандрыҧшь)”i geri almıştır.

1950’li yıllarda köyde rahat binalar, sanayi şirketleri, tütün-fermantasyon, konserve, kırmataş şarap fabrikaları, sinema, 3 tane ortaokul, 2 tane yetimhane inşa edilmiş, yine bu yıllarda Abhazya’nın turizm cenneti halini alan Tsandripş(Цандрыҧшь) köyü, Gürcü-Abhaz Savaşı ile birlikte neredeyse bir çağ geriye gitmiştir.

 

SOSYAL YAPI

p>

-Bir Rus ortaokulu, bir de Ermeni ortaokulu olmak üzere iki ortaokul

-Gagra Yatılı Lisesi(eski Başaran Koleji)

-Yazlık Evler ‘’Psou(Псоу)''

-Rekreasyon Merkezi ‘’Donskoi Tabak’’

 

TARİHİ VE DOĞAL GÜZELLİKLERİ

p>

-Köyün merkezinde bulunan VI-VII. Yüzyıllar kalma Manastırlar

-Stalin’in Villası ‘’Soğuk Nehir’’

-Nehir Kanyonu ‘’Haşupse’’

-Köyden birkaç kilometre ileride, dağlarda Haşup Kale’si bulunmaktadır. Tarihçilerin açıklamasına göre Kale, I.-II. yüzyılda Romalılar tarafından kurulmuştur. Kale çift duvarlar ile kaplı, 8 metre uzunlukta ve 2 metre kalınlığındadır. Kalenin içinde eski yapılar ve müştemilatlar bulunmaktadır.

-Beyaz Dağlar

 

 Hazırlayan: Murat Shebzukhov

 

{gallery}/bb/koylerimiz/tsandripsh{/gallery}

+''+nan+''+Kaffed

Share