Gençliğin Dinamizmi

Sinop’un Ordu köyündenim, Smırpha sülalesindenim, Abhazım. Balıkesir Edremit’te Kafkas Dernekleri Federasyonu tarafından üçüncüsü düzenlenen KAFFED Gençlik Çalıştayı’na Manisa Çerkes Kültürü Derneği Gençlik Komisyonu Üyesi olarak katıldım.

Bu çalıştayda yeni düşünceler üretebilmek ve mevcut sorunlara çözüm bulabilmek adına ülkenin dört bir yanından gelen soydaşlarımla bir arada olmak bana mutluluk ve güven verdi. Gördüm ki hepimiz aynı amaç için oradaydık. Gençliğin gücünü, gücümüzü bir kez daha hissettim.

25-26 Eylül’de gerçekleştirdiğimiz çalıştayda birçok konuyu ve görüşleri yeniden dile getirdik. Diğer iki çalıştayda da belirttiğimiz problemlerin bir kısmının çözüme kavuştuğunu; bazı sorunların ise hala çözülmediğini gördüm. Çözüme kavuşmayan sorunların dernek büyüklerimizle ve ilgili şehirlerin ÜNİKAF ’larıyla bir arada iş birliğiyle çözüme kavuşabileceğini düşünüyorum. Ortak bir paydada buluşulduğunda çözüme kavuşmayan herhangi bir sorun kalmayacaktır.

Önceki çalıştaylarda tüm katılımcıların söz hakkı almamaları ve kendilerini ifade etme konusunda çekimser olmaları dikkatimi çekmişti. Fakat şu an görüyorum ki her birimiz o kabuğu kırmışız ve birbirimize derman olacak çözüm önerileri sunuyoruz. Bu çalıştayda sorunların çözüme kavuşabilmesi adına tetikte bekleyen bir gençlik dinamizmi gördüm. Bu da beni çok umutlandırdı. Umutlanmamın bir diğer sebebi ise önceki çalıştaylara nazaran bu çalıştayın daha sistematik, daha çözüm odaklı bir çalışma olmasıydı. Umuyorum ki mevcut sorunların altından hep beraber kalkacağız.

Sonuç olarak toparlamak gerekirse şayet, düşünceler üretip düşüncelerini gerçekleştirmeye çalışan biz gençlere böylesine özgürce bir ortam hazırlandığı için teşekkür ederim.

Ayrıca naçizane bir şeyi daha eklemek istiyorum. Bugün Anzaklar Çanakkale’ye gelip atalarının mezarlarını nasıl ziyaret ederek onları anabiliyorlarsa bizim de artık Kefken sahillerine karanfil bırakmak yerine anavatana (Çerkesya’ya, Abhazya’ya) gidip atalarımızı orada anabilmeliyiz, uğruna canlarını verdikleri toprakları ziyaret etmeliyiz. Umuyorum ki bu düşüncem 21 Mayıs 2022’de gerçekleşir.

Bizi misafir eden Güney Marmara Gençliğine, KAFFED’e, organizasyonda emeği geçen tüm soydaşlarıma, katılan arkadaşlarıma ve büyüklerimize sonsuz şükranlarımı sunuyorum.


nanSmırpha Elif Sevim Oral

Share