DÇB den Dikte Yarışması

Dünya Çerkes Birliği (DÇB) tarafından Çerkes (Adıge) Dili ve Yazısı Günü kutlamaları kapsamında 12 Mart 2021 saat 15.00’de Uluslararası Çerkesce (Adıge Dilinde) Dikte Etkinliği gerçekleştirilecektir.

Çerkesce Diktenin amacı, okuryazarlığı artırmak ve Çerkes halkının geleneksel kültürünü ve etnik kimliğini korumak ve iletişim aracı olarak ana dilini popüler hale getirmektir. Çerkesce Dikte, Doğu (Kabardey) ve Batı (Adıgey) resmî diyalektlerinde yapılacaktır. Etkinliğe yaş, milliyet, sosyal statü ve Çerkes (Adıge) dilinde yeterlilik düzeyine bakılmaksızın herkes katılabilir.
Çerkes (Adıge) dilinin kaderine kayıtsız olmayan herkesi etkinliğe katılmaya çağırıyoruz.

Dikte çalışması çevrimiçi olarak ve yüz yüze gerçekleştirilecektir. Her iki format da aynı anda yani saat 15.00’de başlayacaktır.

Yüz yüze /Çevrimdışı platformlar Kabardey-Balkar Cumhuriyeti ve Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti okulları, üniversiteleri, kütüphaneleri, şehirleri ve ilçelerinde oluşturulacaktır.
Nalçik’teki ana platformlar:

H. M. Berbekov Kabardey-Balkar Devlet Üniversitesi 501 no’lu sınıfı (Çernişevskiy Sokak No: 173);
V. M. Kokov Kabardey-Balkar Devlet Tarım Üniversitesi (Lenin Caddesi No: 1V);
T. K. Malbahov Kabardey-Balkar Devlet Ulusal Kütüphanesi (Nogmov Sokak No: 42).

Çevrimiçi dikte katılımcılarının yanlarında kağıt ve kalem bulundurmaları gerekiyor. Yayına bağlanmak için, Dünya Çerkes Birliği YouTube kanalını takip etmek gerekiyor.

https://www.youtube.com/channel/UCqUde3YjPd_8zAXvSYkL-TQstrong>

p>

Etkinliğe katılım isteğe bağlıdır ve talep halinde anonimdir. Dikte önce Doğu (Kabardey), sonra da Batı (Adıgey) resmî edebi diyalektinde yazılacaktır. Başlamadan önce ayrıntılı açıklama verilecektir. Yazıların kontrol edilebilmesi için fotoğraflarının (veya taranmış hallerinin) dahnalchik@gmail.com strong> e-posta adresine gönderilmesi gerekecektir.

p>

Eğitim etkinliğinin gerçekleştirilmesiyle ilgili kurallar Dünya Çerkes Birliği’nin www.intercircass.org strong>sitesinde bulunuyor.

p>

Etkinlik, Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanının sivil toplumun geliştirilmesine yönelik Cumhurbaşkanı Hibeler Fonu tarafından verilen hibeden yararlanılarak gerçekleştirilecektir. Etkinlik, Rospotrebnadzor tarafından belirlenen kurallara uygun olarak gerçekleştirilecektir.

İrtibat numarası: 89289109975; 89286934817


nanKaffed

Share