Seçmeli Anadili Dersi Tercihlerinde Umut Veren Artış

Anadilimizin ve kimliğimizin kamusal alanda tanınması ve korunması anlamında önemli bir zemin oluşturan ortaokullarda seçmeli anadili ders tercih dönemi bu yıl 4-22 Ocak 2021 tarihleri arasında gerçekleşti.

Federasyonumuz Anadili Komisyonu’nun Ortaokul Seçmeli Anadili Dersleri Alt Komisyonu koordinesinde üye derneklerimiz ve toplumumuz ile birlikte yürütülen çalışmalar sonucu anadili tercihlerine ilişkin Federasyonumuza ulaşan verilere göre;


- Kayseri ilimizde 100 öğrenci ile 10 sınıf;
- Düzce ilimizde 20 öğrenci ile 2 sınıf;
- Göksun ilçemizde 38 öğrenci ile 3 sınıf;
- Çorum ilimizde 11 öğrenci ile 1 sınıf;
- Ödemiş Kafkas Kültür Derneğimizin çalışmalarıyla İzmir İli Ödemiş İlçesi Ertuğrul köyümüzde de 12 öğrenci ile 1 sınıf açılacaktır. 

Toplamda 181 öğrenci anadili dersleri için tercihte bulunmuş ve 2021 -2022 Eğitim ve Öğretim Yılında 17 sınıfta anadili eğitimi verilmesi kesinleşmiştir. Pandemi öncesi 5 sınıfa kadar gerilemiş olan seçmeli ders sayısında yaşanan bu artış geleceğe dönük umutlarımızı güçlendirmiştir.

Süreç içerisinde anadili derslerinin açılmasına yönelik engellerin aşılması konusunda velilerimiz ve derneklerimiz ile birlikte yoğun bir çalışma sürdürüldü.

Eylül ayında okullar açıldığında 1 hafta süre ile tanınan seçmeli ders tercihlerinde değişiklik hakkından etkin şekilde yararlanarak, nüfus yoğunluğumuzun olduğu şehirlerde anadili seçmeli sınıflarının sayısının artırılması için derneklerimiz ve toplumumuz ile birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

Eylül ayına kadar Federasyonumuz ve derneklerimiz öğrencilerimiz, velilerimiz ve ortaokul öğretmenlerimiz ile seçmeli anadili derslerinin daha fazla tercih edilmesi, derslerin içeriğinin desteklenmesi amacı ile çalışmaya devam edeceğiz.

Dersleri seçen öğrencilerin anavatan ile ilişkilerinin kurulması ve anadilini kullanma imkanlarının sağlanmasına yönelik de hazırlıklarımızı sürdürüyoruz.

{gallery}/haber/federasyon/2021/210124_Secmeli_Anadili{/gallery}

p>
nanKaffed

Share