Murat Tabish ile Çerkesçe Dersleri Tamamlandı

Kabardey Balkar Cumhuriyeti Halklarla İlişkiler ve Etkileşim Bakanlığı, Dünya Çerkes Birliği ve KAFFED’in ortaklaşa düzenlediği ve Murat Tabish tarafından verilen online Çerkesçe dersleri tamamlandı.

Ekim ayında başlayan ve sanal ortamda ilk kez dünyadaki tüm Çerkeslere açık olarak gerçekleştirilen Çerkesçe (Doğu Lehçesi) dersleri üç ay boyunca haftada üç akşam, Zoom programı üzerinden saat 20.00 - 22.00 arasında gerçekleştirildi. Derslere, Türkiye’nin farklı şehirlerinin yanı sıra Almanya, Ürdün ve Anavatan’a Suriye’den dönüş yapmış soydaşlarımız da katıldı.

Anavatan’a dönüş yapacak veya Anavatan’ı ziyaret edecek soydaşlarımıza Çerkesçe temel konuşma, okuma ve yazma becerisi kazandırmayı amaçlayan derslerde Murat Tabish’in hazırladığı sözlü ve yazılı materyaller kullanıldı. Katılımın 40 öğrenci altına düşmediği Çerkesçe işlenen derslerde yaşları ve dil becerileri farklı düzeylerdeki öğrenciler okuma-yazma, temel dilbilgisi kuralları, sayı sayma, karşılıklı konuşma ve sözcük dağarcığını geliştirme konularında etkileşimli olarak çalıştılar.

Üç aylık dönem sonunda derslere aktif olarak katılan öğrenciler kendi düzeylerine uygun bir sınava tabi tutuldular. Sınavlarında başarılı olan öğrencilere Çerkesçe Temel Düzey sertifikası verilecek ve sertifika töreni imkanlar elverdiği takdirde sosyal medyadan canlı olarak yayımlanacak.

Derse katılan öğrencilere gösterdikleri ilgi, destek ve yapıcı geri bildirimler; değerli eğitimcimiz Murat Tabish’e de Anavatanla kültürel bağımızı güçlendiren, anadilimize olan sevgimizi besleyip, Çerkesçenin öğrenilebilir bir dil olduğunu bir kez daha kanıtlayan bu süreçte verdiği emek, güler yüzü ve sabrı için gönülden teşekkür ediyoruz.

Murat Tabish’in derslerde kullandığı materyallerin düzenlenerek Çerkesçe öğrenmek isteyenlerin kullanımına sunulması konusunda hocamızla işbirliği içinde olan Federasyonumuz, Anavatan’daki resmi kurumlar, üniversiteler ve Dünya Çerkes Birliği ile birlikte Çerkesçe dil derslerinin devamı ve uzaktan eğitim konusunda ortak projeler geliştirme konusunda çalışmalarına devam etmektedir.

Öğrencilerin Derslerle İlgili Yorumlarıstrong>

Çok yararlı olduğunu düşünüyorum. Bu kursun benzeri 10-15 yaş arası çocuklara uygun bir müfredat ile çocuklar için de yapılabilir. Artı, bu ilk kursiyerleri Murat Hoca ile ya Xeku'da ya da Ankara’da bir araya getirmenizi diliyorum.
- Abdurrahim Atçı (Ğubj)

p>

Pandemi döneminde yapılabilecek en güzel etkinlik dil (anadil) öğrenimi idi. Murat Hoca'nın etkin anlatımı, kursiyerleri ile birebir samimi diyaloğu ve grupta oluşan samimiyet verimi artırmıştır. Kursumuzun olumsuz  yönü katılımın fazla olması ve seviye farklılığı idi, seviye farkı hocanın ders işleyiş sistemi ile kapatıldı. Ancak katılım daha az olsaydı daha fazla şey öğrenilebilirdi. Her şeye rağmen çok verimli bir kurs oldu. Kursun aynı katılımcılarla (bu seviyede başka katılımcılar da katılabilir) devam etmesi öğrenilen anadilin geliştirilmesine sebep olacaktır. Yeni kursiyerler ile yeni bir kursa başlanması dilimizi öğrenecek kişilerin sayısının artması demektir. Emek veren herkese teşekkürler. Saygılarımla.
- Ahmet Çelik (Дзэшокъуэ Ахьмэд)

p>

Güzel dersler geçirdik. Dersler, gerek yazma gerekse okuma açısında bizi geliştirdi ve birçok yerden Adige ile iletişime geçmemizi sağlayarak özgüvenimizi arttırdı. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.
- Ahmet Furkan Abacı

p>

Daha önce de Adiğabze kurslarına katılmışlığım olduğu için oradaki deneyimlerime dayanarak açıkçası en başta kursun bu kadar faydalı olacağını düşünmüyordum. Adiğabzeyi konuşma ve anlama açısından, tamamen temel seviyede kursa başlamama rağmen beklentilerimin çok üstünde becerilerimi geliştirdi. Bir kursun sağlayabileceği verimliliği en üst seviyede sağlayabildiğini düşünüyorum. Kaffed’e ve hocamıza bu imkanı sağladıkları için teşekkür ederim.
- Ahmet Yuşa (Şawey)

Ders çok güzel geçiyor. İstirham ettiğim bir şey var o da yine Murat hocamızla derslere tekrardan başlamak ve devam etmek.
- Arzu Atıcı

Kendi adıma biraz konuşup anlayabildiğim için kursiyerler arasındaki seviye farkından dolayı sıkıldığım zamanlar oldu. Eğitim bu şekliyle hiç bilmeyenlere daha uygun. Fakat benim için de motivasyon oldu. Emeği geçenlere teşekkür ederim.
- Ayşegül Özden (Guşha)

Hayalimi gerçekleştirdim, bana katkısı çok büyük. Hocamız çok başarılı. Umudum ve dileğim imkanlar dahilinde kursumuzun devamı. Gurubun dinamiği mükemmel. Sonsuz teşekkürler tüm emektarlara.
- Ayten Dağ (Şenıbe) 

Sayenizde pandemi dönemi verimli ve sıkılmadan rahat geçti. Bizler evimizde oturduğumuz yerde hem dil öğrendik, hem de çok güzel bir etkinlik oldu. Şu koşullarda olabileceğin en iyisiydi. Kaffed'e, Hocalara ve emeği geçenlere çok teşekkürler.
- Bilge Eken (Хапаэ)

Başlarda çok zorlandım, ama Murat Hoca çok emek verdi bizlere, babam da anadilini öğrenmemi çok istedi, Murat Hoca'nın emeklerine layık olmak için çabaladım çalıştım artık anlamasam bile, gazeteleri okuyabiliyorum, Kaffed'e ve Murat Hoca'ya sonsuz teşekkürler.
- Binnur Aydemir (Zeşoga)

Şimdiye kadar aldığım derslerin en verimli ve öğretici olanıdır. Hocamızın öğretme yeteneği mükemmel.
- Dilara Aras (Abaze)

Dersler samimi bir ortamda geçmesine rağmen ciddiyetten asla ödün verilmemiştir. Tüm kursiyerler sadece öğrenmeye öğreticiler de öğretmeye odaklanmıştır. Kültürün en önemli ögesi olarak dilini sahiplenmeye, yaşatmaya konuşmaya, öğrenmeye istekli insanlarımızın sayısının artmasını diler, kursun açılmasına vesile olan, gayret sarf eden herkese teşekkür ederim.
- Dündar Arıkan (Дау Дюндар)

p>

Ben Adigebzeyi biraz bildiğim için, Murat hocanın bahsettiği konulardan daha fazla yararlandığımı düşünüyorum.
- Filiz Aydin (Perit)

3 aylık bir dönemi geride bıraktık, çok verimli ve keyifli geçti, teşekkürler emeği gecen herkese.
- Funda Altıok Diyner (Altıdoga)

Konuşmayı ve anlamayı bilen birisi olarak en büyük eksikliğim yazmak ve okumak idi. Okuma ve yazma konusunda çok büyük faydasını gördüm.
- Halit Uğurlu (Thazepl)

Dersler gayet eğlenceli ve neşeli geçti.
- Hami KOÇ (МЫТӀЫЖЬ ХЬАМИ)

Derslerden beklediğimin üzerinde verim aldım. Murat Tabiş konuya çok hakim, herkes ile birebir ölçme ve değerlendirme başarısını gösterdi. Bir daha düzenlenecek bir kursta katılımcılar seviyelerine göre ayrılabilirse çok daha ilerleme kaydedilebilir. Teşekkürler.
- Hande Hartoka Yılmaz (Haratoka)

Çok verimli derslerdi.
- Hümeyra Anıl (Yemuz)

Çok yoğun olduğum halde pandemide zamanımı iyi değerlendirmeye çalıştım ve katıldığım bir ders oldu. İnşallah devamı nasip olur. Hepinize teşekkür ederim. Almanya’dan selamlar.
- İrfan Kenet

 Çok memnunum kaldım, teşekkür ediyorum organize edenlere.
- İrfan Altın

 Kursun koronadan dolayı akşamlarımız boş olduğu zamanda yapılması iyiydi. Ders benim çok hoşuma gitti, çok yararlıydı, devam ederse katılmak isterim.
- Jan-Dilara Aydin

 Dersler samimi ve sıcak bir ortamda geçti. Bize katkısı olduğuna inanıyorum. Biraz daha düzenli katılım sağlandığında daha faydalı olacağına inanıyorum.
- Kenan Abacı

 Çok verimliydi emek verenlere teşekkür ederiz.
- Leyla Akkuş (Keref)

Hocamız Tabış Murat gerçekten kendini bu dile adamış emektarlardan. Alanında uzman, sabırla öğreten, öğretmekten usanmayan, kursiyerlerin seviyesini isim isim takip eden bir öğretmen. Kendisine emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum.
- Mehmet Bingöl

 Dersin gidişatından memnunuz, herhangi bir sorunumuz yok.
- Mehmet Zeki (щокул)

 Bilmediğim bazı kelimeleri, sayıları ve alfabeyi öğrendim. Başta Murat Hoca olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürler.
-Nazan Cantürk (Hatko)

Devamını sabırsızlıkla bekliyorum.
-Nermin Tokgöz  (тыкыъ нэрмин)

p>

Тхьэм фигъэпсэу. псори дахэу сэбэп къысхуэхъуащ.
- Nursel Tokoğlu (Къул)

Şahsım adına çok faydalı buldum. Derslerin büyük bir ciddiyet içerisinde samimi bir şekilde keyif alarak dersleri sabırsızlıkla bekleyerek katıldım. Ayrıca hiç bilmediğim halde kısa sürede okumayı çözdüğüme bende şaşırdım.
- Nusret BAYKALDI (Xапаэ)

Çok başarılı bir organizasyon. Dilimizin öğrenilebileceğini gördüm. Dilimiz için umutlandım. Kaberdeyce çok iyi konuştuğum için diğer dil bilmeyen kursiyerlerin çabasına karşılık alabildiğini gördüm. Çalışmalara tüm Adıgelerin maddi, manevi destekleriyle dilimizi konuşamayan kalmasın temennisiyle. Teşekkürler.
- Vedat Albayrak (Адэмэй)

Hocamız enerjik istekli sistemi de güzel ama dersin kendisi dinamik ve enerjik değil fazla kursiyer var kursiyer başına düşen süre az.
- Wazipha Zehra

Bu kursun pandemi döneminde anadilimizi öğrenmek ve/veya geliştirmek adına çok sistematik ve verimli bir dönem geçirmemizi sağladığını düşünüyorum. Her coğrafyadan her yaştan anadilini geliştirme amacıyla bir araya gelen öğrencilerine sabırla ve güler yüzle emek veren Murat Hocamıza ve bize bu imkanı sağlayan KAFFED'e teşekkür ediyorum.
- Zeynep Koç (Мытӏыжъ Зэйнэп)

İlk kez böyle bir çalışmaya katıldım. Verimli, kendi adıma beni ileriye taşıyan bir etkinlikti.
- İsim belirtmek istemedi

Дерсым сыкъыхэмыхьэ ипэ адыгэбзэк1э сыпсалъэмэ сук1ытэт, ауэ иджы сымыгузавэуэ нэхъ тыншу сопсалъэ мурат и ф1агъэк1э 🙂
- İsim belirtmek istemedi

p>

{gallery}/haber/federasyon/2021/210124_Ogrenci_Anket_Sonuclari{/gallery}

p>

 


nanKaffed

Share