Başkanlar Kurulumuz Anadili Çalışmalarını Değerlendirdi

Başkanlar Kurulu, pandemi koşullarına uygun olarak çevrimiçi toplandı. Toplantıda Stratejik Plan doğrultusunda gerçekleştirilen ve planlanan çalışmalar hakkında Başkanlarımız ile görüş alışverişinde bulunuldu. 

KAFFED Genel Başkanı Yıldız Şekerci toplantının başında anadili konusunda yapılan çalışmalar hakkında Genel Başkan Yardımcısı Adnan Arslan ile birlikte bir sunum yaptı. Önceliğin Seçmeli Anadili Dersleri olduğunu vurgulayarak, Orta okullarda seçmeli anadili tercih süresinin ilk etabının 22 Ocak’ta sona ermesine karşın Eylül ayında başlayacak eğitim-öğretim dönemi başında 1 hafta süre ile yeniden ders seçme imkanının olduğu vurgulanarak öğrencilerimiz, velilerimiz ve ortaokul öğretmenlerimiz nezdinde çalışmalara devam edilmesi hususunda mutabık kalındı. Başkanlarımız, veliler ve okul yöneticileri ile yüz yüze görüşmeler yapılmasının önemi ve alınan neticeler ile ilgili tecrübelerini aktardılar.

Sınıf açılmasının yanı sıra veri toplamanın önemi vurgulandı, sınıf açılamasa dahi toplam başvuru sayısının derlenmesinin sağlayacağı fayda üzerinde duruldu. Derneklerimizin kendi bölgelerinde toplam başvurusu sayısını öğrenmek için il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri ile diyaloğa geçebilecekleri; ayrıca bilgi edinme hakkı kapsamında CİMER’e başvurabilecekleri; KAFFED’in de Türkiye genelinde yapılan ders tercihi sayıları için ayrıca Bilgi Edinme Hakkı’ndan yararlanmak üzere başvuracağı duyuruldu.

Kayseri Kafkas Derneği’nde ortaokul öğretmenlerine yönelik 25 Ocak itibariyle başlatılacak 3 haftalık çevrimiçi eğitici eğitimi hakkında bilgi verildi. Benzer eğitimlerin diğer bölgelerde de yaygınlaştırılması, eğitimlere katılan öğretmenlere yönelik Halk Eğitim Müdürlükleri ile birlikte sınavlar açılarak sertifikalı öğretmen sayımızın artırılması kararlaştırıldı. Sınıf sayısının artması ile birlikte Düzce ve Kayseri Üniversitelerinin mezunlarının öğretmen olarak atanmalarına yönelik çalışmalara da devam edilecek.

Toplantıda bugüne kadar KAFFED’in anadili konusunda yapmış olduğu çalışmalar (kitap yazımı, kitapların basımı, müfredat oluşturulması, eğiticilerin eğitimi) konularında da bir genel değerlendirme yapıldı.

Anavatan Üniversiteleri ile anadili konusunda alt yapısı oluşturulmuş olan sertifikalı eğitim programları projesinde kat edilen yol hakkında bilgi verildi.
KAFFED’in Anavatan kurumları ile ortaklaşarak açmış olduğu çevirimiçi anadili ve Rusça kursları hakkında da başkanlara bilgi verildi.

Ankara Çerkes Derneği’nin anadili konusunda yapmış olduğu canlı yayında verilen spekülatif bilgilerden duyulan rahatsızlık dile getirildi. Ankara Derneği Başkanı Bislan Jalouka, iyi niyetle hareket ettiklerini ancak konunun geldiği noktadan kendisinin de üzüntü duyduğunu ifade etti.

Genel Başkan Yardımcısı Adnan Arslan, 14 Mart Adıge Dil Günü etkinliği olarak “Anadilimizin korunmasında gençlerimizin ve kadınlarımızın rolü” konulu bir program yapılacağını duyurarak, Başkanlardan da öneri istedi.

Dünya Çerkes Birliği’ne ilişkin sosyal medyada paylaşılan belgeler hakkında yürütlen çalışmalara ilişkin Başkanlara bilgi verildi. Söz konusu belgelerin KAFFED’e daha evvel ulaştığı ancak Rusya Federasyonu’nda sürekli değişen yasalar ile DÇB’nin statüsünün de değiştiği, diasporada kurulu tek bir derneğin üyeliğinin DÇB’nin uluslararası statü kazanması için yeterli olması nedeniyle evraklarının tamamı hazır olan Ürdün Derneği’nin yasal zemine uygun olarak kurucu dernek olarak gösterildiğine ilişkin DÇB’den alınan bilgiler Başkanlarla paylaşıldı. DÇB Yönetim Kurulu toplantısında konunun detaylı incelenmesine ve resmi kayıtlarla cevap verilmesine ilişkin dile getirdiğimiz talebimizin takipçisi olmayı sürdürdüğümüz belirtildi.

Daha sonra KAFFED Yönetim Kurulu üyeleri söz olarak çalışma alanları hakkında bilgi verdiler. Tüzük Komisyonu ve çalışmaları hakkında Mustafa Aziz Özbek, Nart Akademi hakkında Filiz Çelik, Kadın Çalıştayı planlaması hakkında Oya Hansu, Gençlik Meclisi ve çalışmaları hakkında Dilru Genel, Girişim ve İstihdam Komisyonu’nun çalışmaları ve hedefleri hakkında da Turan Akın söz alarak bilgi verdiler.

Son olarak, Büyükşehir’e dönüştürülen illerdeki köylerimizde yaşanan sorunların ardından yeni bir düzenlemeyle mahalleye dönüştürülen köylere “kırsal mahalle statüsü” hakkı verilmesine ilişkin bilgilendirme yapıldı. KAFFED, söz konusu statü ile edinilecek haklar konusunun takipçisi olacak.

Öte yandan Tokat ili Erbaa İlçesine bağlı Çerkesfındıcak köyü ve çevresinde doğayı tahrip etme riski bulunan altın madeni arama faaliyetleri ile ilgili köylülerin tepkileri gündeme alındı. KAFFED ve bağlı derneklerin Çerkesfındıcak köyünün yanında olduğu vurgulandı. Samsun Derneği Başkanı Rahşan Erdoğan Yılmaz, illerinde yapımı yarım kalan dernek binası ile ilgili bilgilendirme yaptı.

{gallery}/haber/federasyon/2021/210124_BK_Toplantisi{/gallery}

p>
nanKaffed

Share