“Aidglara Atsha Vakfı” Abhazya’da Kovid-19’la Mücadele Kampanyası Düzenledi

Abhazya’ya dönenlerin, Türkiye diasporası ile Abhazya arasındaki bağları güçlendirmek için kurduğu Aidglara Atsha Vakfı, Abhazya'da Covid-19 ile mücadele için bir bağış toplama kampanyası düzenledi.

“Koronavirüsle Mücadelende Yalnız Değilsin Abhazya’m” sloganıyla 28 Ekim 2020 tarihinde başlatılan bu insani yardım girişiminin, 31 Aralık 2020 tarihine kadar devam edeceği bildirildi. Vakıf Başkanı Behice Bağ kampanyayla ilgili şu bilgileri verdi:

“Hastanelerimizdeki tıbbi ekipman yetersizliği nedeniyle Abhazya’nın artan vaka sayısıyla mücadele etmekte ne kadar zorlandığını gördük ve bir bağış kampanyası başlattık. Kampanyanın ilk gününden itibaren Türkiye Kafkas Dernekleri Federasyonu desteğini bildirdi ve özellikle Abhazya Çalışma Grubu’nun çalışmaları ve enformasyonları sayesinde kampanyamızı Abhaz-Adige diasporamıza duyurabildik. Bu şartlarda olabilecek en başarılı sonuca ulaştığımızı düşünüyorum, bağış sahiplerimize ve emeği geçen herkese müteşekkiriz. Diğer yandan pandemi başladığından bu yana etkili yardım kampanyaları düzenleyen Abhazya sivil toplum kuruluşu İnsani Programlar Merkezi ile bir görüşme gerçekleştirdik, sağlık kurumlarının acil tıbbi ihtiyaçlarını tespit etmek, satın almak ve teslim etmek konusunda işbirliği yaptık. Merkez çalışanları bu önemli ve acil görevi gerçekleştirmek için hiç zaman kaybetmeden harekete geçtiler, Moskova Abhaz diasporasının da çabalarıyla siparişleri gerçekleştirerek ilk grup ekipmanın önceki gün hastanemize teslim edilmesini sağladılar. Kendilerine ne kadar teşekkür etsek azdır. Ay sonuna kadar hayır sahiplerinden gelen bağışları bekleyeceğiz ve alacağımız bir kaç ek malzemeyle, daha çok sayıda hastaya şifa olacağımızı umuyorum...”

Bağışların yardım malzemesine dönüşmesi çalışmasında, önce Gudauta Hastanesi, Sohum tedavi merkezi ve Agudzera askeri hastanesinin doktorlarıyla görüşmeler yapıldığı, kovid hastalarının tedavisi için gerekli olan tıbbi ekipman, ilaç ve koruyucu malzemelerin listesinin hazırlandığı, toplanan bağış miktarı ile orantılı olarak derlendiği, gerekli belgelerin düzenlenerek siparişlerin gerçekleştirildiği ve sınırdan teslim alma işlemlerinden sonra kargoların hastaneye ulaştırıldığı bildirildi.

Yapılan çalışmalar sonunda Moskova'dan gelen ilk grup tıbbi ekipman kargosu, 18 Aralık Cuma akşamı geç saatlerde Gudauta Hastanesi başhekimi Hajarat Şamba’ya teslim edildi. Ekipman, 10 litre kapasiteli iki oksijen konsantratörü-solunum cihazı, iki nabız oksimetre sensörlü yatak başı monitörü ve 10 tıbbi nabız oksimetresinden oluşuyor (toplam maliyeti 429 bin ruble). Teslim alınan tüm ekipman aynı gece kuruldu ve acil hastaların tedavisi için hemen kullanılmaya başlandı.  

Sipariş verilen ikinci grup tıbbi ekipman kargosunun da önümüzdeki hafta sonunda Gudauta pandemi hastanesine ulaşması bekleniyor. Bu malzemelerin tıbbi ağız ve burun maskeleri (diğer adıyla CPAP'ler) ile acil ihtiyaç duyulan bazı tıbbi materyallerden oluştuğu bildirildi (toplam maliyeti 452 bin ruble).

Toplanan bağışlarla geçtiğimiz günlerde Sohum tedavi merkezine acil gerekli olan ilaçlar, koruyucu ekipman ve yatak malzemeleri yardımı sağlandığı da gelen bilgiler arasında (toplam maliyeti 61 bin ruble).

Diğer yandan, koronavirüs hastalarının gündüz test ve tedavilerinin yapıldığı Agudzera askeri hastanesi için ihtiyaç olan monitörler, oksijen konsantratörleri, bir elektrokardiyograf ve diğer tıbbi ürünlerden oluşan ekipmanın siparişinin de dün (21 Aralık 2020) gerçekleştirildiği öğrenildi...


nanKaffed

Share