Sultan Sosnaliyev, Abhazya’nın Çerkes Kahramanı

Kafkasya savaşların ve kahramanlıkların coğrafyasıdır. Her zaman zorlu bir mücadele içinde olan Kafkasyalılar Nart Destanlarından beri birçok kahraman çıkarmıştır. Bu kahramanların son temsilcilerinden biri de Sultan SOSNALİYEV’dir. Sosnaliyev hem Abhazların hem de Çerkeslerin kahramanıdır. Abhazya’nın Kabardey Savunma Bakanı olarak iki dönem görev yapan Sultan Aslambekoviç Sosnaliyev 23 Nisan 1942 ‘de O dönemde Kabardey -Balkar Mezdeug Bölgesinde yer alan Vinogrodnoye Köyünde doğdu.  Bu bölge 1953 ten itibaren Kuzey Osetya Cumhuriyetine dahil olmuştur.  Sosnaliyev, Sovyetler Birliği Hava Kuvvetlerinde Albay rütbesine kadar yükselerek uzun yıllar görev yaptı. 1989'da Sosnaliyev, SSCB'nin Onurlu Askeri Pilotu unvanı alarak SSCB Silahlı Kuvvetlerinden Albay rütbesi ile ayrıldı. Tüm Sovyet dönemi boyunca bu rütbeyi alan tek Çerkes olduğu bilinmektedir.

Bir süre Kabardey ’de inşaat sektöründe çalıştı.1992 de Abhazya’nın bağımsızlık savaşı başladığında Dağlı Halkları Konfederasyonu’nun Askeri kanadının başına geçti. Adığe –Abhaz kardeşliğine olan inancı onun Abhazya’nın Gürcistan tarafından işgaline karşı direnişe gönüllü olarak katılmasını sağlamıştır. Abhazya’nın Bağımsızlık Savaşı’nın lideri Vladislav Ardzinba ile tanışmış ve onunla birlikte Abhazya’nın kurtuluşu için mücadele etmiştir.  

1992 yılı ağustos ayında Abhazya-Gürcistan savaşı başlayınca, gönüllü Çerkeslerle birlikte Abhazya’ya geldi. Savaş sırasında Abhazya ordusunda komutanlık görevleri üstlendi. Gudauta merkezli Devlet Savunma Komitesi'nin kadrosunun başına atandı ve savaşın planlayıcılarından biri oldu. Savaş sırasında Abhazya ordusu savaş merkezi yönetimi ve Savunma Bakan Yardımcılığı yaptı. Abhazya’nın bağımsızlığını kazanmasında Vladislav ARDZINBA ile omuz omuza mücadele ederek önemli rol oynadı. Bağımsızlık Savaşı’nda gösterdiği kahramanlıklar ve üstün başarılardan dolayı Sosnaliyev’e 1994 yılında "Abhazya Kahramanı" unvanı ile birlikte “ General “ rütbesi verildi.

p>

Sultan Aslambekoviç SOSNALİYEV; 1993-1996 yılları ve 2005-2007 yılları arasında iki dönem Abhazya Savunma Bakanlığı görevini yürüttü. 2007’de Savunma Bakanlığı görevi sona erince Kabardey’e, doğduğu topraklara döndü.  

 

Abhazya'nın kahramanı, Abhazya Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri Generali, en yüksek devlet ödülü “Birinci Derece Onur ve Şan” sahibi, Abhazya'nın kahraman evladı Kabardey Sultan Aslambekoviç Sosnaliyev 22 Kasım 2008'de Dünya yolculuğunu tamamladı. Çerkeslerin deyişiyle  “Dünya’dan indi”. Baksan’da, doğduğu topraklarda, bir kahraman olarak toprağa verildi.

Sosnaliyev ’in bir büstü bugün Sohum’un merkezinde Askeri Şeref Parkı'nda, Abhazya’yı işgalden kurtaran  “Çağımızın Kahramanları”nın gömüldüğü yerde, silah arkadaşı ve yoldaşı General Sergey Dbar'ın anıtının yanında Abhazya’yı ve Abhazları selamlıyor.

Biz de Kuzey Kafkasya’nın geçtiğimiz yüzyıldaki bu büyük kahramanını saygıyla selamlıyoruz. Mücadelesi ve hayatı yeni yetişen Çerkes gençlerine, tüm Kuzey Kafkasyalılara örnek olacaktır.


nanKaffed

Share