Evde Kaldığımız Günlerde KAFFED

Tüm dünya büyük bir salgın hastalıkla mücadele ederken biz de Federasyon olarak çalışmalarımızı sosyal mesafeyi koruyarak video konferans yöntemiyle sürdürüyoruz. 
div>
 
Bu çerçevede normal zamanda yaptığımız rutin ve takvimli işleri olağanüstü şartlar çerçevesinde aksatmamaya gayret gösteriyoruz. 
 
Dünya gündemi büyük bir salgın hastalıkla meşgul iken buna bigâne kalması beklenemeyecek Federasyonumuzun bu süreçteki çalışmaları hakkında sizlere kısaca bilgi vermek istiyoruz. 
 
Bilindiği üzere İçişleri Bakanlığı Genelgesi ile Sivil Toplum Kuruluşlarının (dernek, vakıf) genel kurulları ve Sivil Toplum Kuruluşlarının eğitimler dâhil insanları toplu olarak bir araya getiren her türlü toplantı ve faaliyetleri 16.03.2020 pazartesi saat 24:00 itibariyle geçici olarak ertelendi.
 
Bizim ise önümüzde 3 önemli gündem var;
 
1- Genel Kurul ile verilen Tüzük Çalıştayı yapma görevi
div>
2- Adıge Bayrak Günü
div>
3- 21 Mayıs Soykırım ve Sürgünü anma programı
div>
 
KAFFED Yönetim Kurulu bu süreçte uzaktan erişim ile art arda toplantılar yaptı. Tüzük Çalıştayı’nın Nisan ayında yapılması gerekiyordu. Ancak, bunun imkânsızlığı ortadaydı. Bu nedenle takvim daha sonra ilan edilmek üzere ötelendi.
 
Yönetim Kurulu gibi Bölgesel Başkanlar Kurulu toplantılarının da uzaktan erişim ile yapılması için çalışmalara başlandı. Eğitim ve Teşkilat Sekreterliğimiz coğrafi konumlarını dikkate alarak ilk önce 10 farklı grup oluşturdu ve bu gruplar ile bölgesel toplantılar yapılmaya başlandı. Bunlar tamamlandıktan sonra 53 Dernek Başkanı ile ortak uzaktan erişimli bir toplantı yapılacak. 
 
Faaliyetlerini yeniden başlattığımız Nart Akademi de gençlerin katılımı ile toplantılara çevrimiçi konferans yöntemiyle başlayacak.
 
Bu toplantılarda Adıge Bayrak Günü ve 21 Mayıs Soykırım ve Sürgünü anma etkinlikleri için farklı seçenekler tartışıldı.
 
İnsanların salgın günlerinde toplu halde bulunmasının yarattığı büyük riskler ve mevcut genelgeler de göz önünde tutuldu.
 
Sonuç olarak; Bayrak Günü ve 21 Mayıs anma programları için sosyal medya çalışmalarına ağırlık verilmesi benimsendi. 
 
Federasyonumuz, YouTube kanalını canlandırarak bu zor dönemde üyeleri ve Çerkes halkıyla sosyal medya platformunda buluşmaya karar verdi. 25 Nisan Adıge Bayrak Günü için KAFFED YouTube kanalından yapılacak canlı yayında değerli büyüğümüz Fahri Huvaj, kendi araştırmalarından yola çıkarak bizlere Çerkes/Adıge Bayrağının tarihini, renginin ve üzerindeki sembollerin anlamını, doğru bilinen yanlışları anlatacak.
 
21 Mayıs Sürgün ve Soykırım anma programına ilişkin detayları sizlerle daha sonra paylaşacağız.
 
Dileriz bu dönem çabuk bitsin, değerli büyüğümüz Ajiba Faruk’un dediği gibi; “Aman aramızdan bir kişiyi bile almasın!”
 
 
 
 

nanKaffed
Share