Dik Duruş

 

Geçtiğimiz günlerde Derneklerimizin gençlik temsilcileri ve üniversitelerin Kafkas öğrenci toplulukları (ÜNİKAF) temsilcileriyle birlikte Kapadokya'da iki gün süren Gençlik Çalıştayı’nda bir araya geldik. Ben de Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) üyesi Bursa Çerkes Kültür Derneği adına çalıştaya katıldım.

Bu organizasyonu sağlayan KAFFED’e ve katılan bütün arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. Hazırlık aşamasında yer almaktan gurur duyduğumuz, gelecek vaat eden bir organizasyon oldu.  Gençlerimizin, Çerkes halkının sorunlarının çözümü için ellerinden gelen her türlü fedakârlığı yapmaya hazır olduklarını görmek hepimizi umutlandırdı.

Çalıştay’da birçok önemli konu gündeme geldi. Bunlar arasında benim için en önemli konular; anadili, kimlik bilinci ve örgütlenme konularıydı.

Hepimizin ortak düşüncesi ve endişesi anadili konusu oldu. Dilimizin korunması ve sonraki nesillere aktarılması kimliğimiz adına en önemli sorunların başında geliyor. Anadilimizin öğrenilmesi adına derneklerimiz yoğun çaba sarf etmelerine rağmen, maalesef açılan anadili kurslarına gerek üyeler gerekse gençler yeterli ilgi göstermiyorlar. Katılım sayısı da yetersiz olduğu için bu kursların devamlılığı 3- 5 haftayla sınırlı kalıyor. Çocuklarımıza ve gençlerimize anadilimizin önemini anlatmak, açılan kurslara talebin artırılması ve devamlılığın sağlanması için bizlere düşen sorumluluğun farkındayız.

Çalıştayın ortaya koyduğu bir diğer gerçek ise örgütlenme konusunda almamız gereken daha çok yol olduğudur. Örgütlülüğümüzün en önemli yapı taşı olan Derneklerimizi yaşatmak, bütün Derneklerimizi nitelikli kurumlar haline getirmek işlerimizin başında geliyor. Eleştiri olmazsa olmazımızdır. Ancak yapılan eleştiriler, toplumu bugüne taşıyan ve büyük fedakârlıklarla iyi işlerin yapıldığı dernekleri önemsizleştirmek değil, omuz vermek ve değer katmak amacını taşımalıdır.

KAFFED toplumumuzu ilgilendiren yerel, ulusal ve uluslararası konularda yapmış olduğu çalışmalarla gündem oluşturuyor, toplumumuzu temsil ediyor ve derneklerimizi yönlendiriyor. En önemlisi anavatan ile ilişki kurmamızda ön ayak oluyor. Derneklerimizde güzel işler yapılıyor. Çalıştayda daha iyilerini yapmak için kararlı arkadaşlarımla tanıştım. Bu çalıştay bizi bir araya getirerek hepimize güç kattı. Elbette sorumluluklarımızı da bir kez daha hatırlattı.

Biz gençler olarak birçok organizasyonu KAFFED bünyesinde başardık ve başarmaya devam edeceğiz.

Çalıştay’a Derneklerimizi ve ÜNİKAFlarımızı temsil ederek katılan ve görüşleriyle katkı koyan bütün arkadaşlarıma tekrar teşekkür ederim.

Yazımın başında dediğim gibi biz gençler olarak kültürel anlamda dik duracağız ki geleceğe umutla bakabilelim....


nanFurkan Drama

Share