Abhazya’daki Gelişmeler Üzerine

Abhazya'daki çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının Devlet Başkanı Aleksander Ankvab ve mevcut hükümete karşı Sohum'da 27 Mayıs günü düzenlediği kitlesel toplantıdan sonra muhalefet ve hükümet arasında yapılan görüşmelerde bir uzlaşma sağlanamamış, 29 Mayıs günü Abhazya Parlamentosu'nda, toplantıya katılan 21 milletvekilinden 20'sinin oyu ile, Başbakan Leonid Lakarbaya'ya güvensizlik ve Devlet Başkanı Ankvab'ın istifasının talep edilmesi kararı alınmıştı. Parlamento'nun 31 Mayıs günü yapılan toplantısında ise 25 milletvekilinin 24'ünün oyu ile Devlet Başkanı Ankvab'ın görevden alınması, Parlamento Sözcüsü Valeri Bganba'nın devlet başkanlığına vekalet etmesi ve 24 Ağusto 2014 günü devlet başkanlığı seçimlerinin yapılması kararlaştırıldı.

Devlet Başkanı Ankvab, 1 Haziran günü yaptığı açıklamada muhalefetin eylemlerinin yasalara aykırı olduğunu, fakat tek kaygısının ülkede istikrarın korunması olduğunu, bu doğrultuda erken devlet başkanlığı seçimlerinin yapılmasına sağlamak üzere devlet başkanlığı görevinden istifa ettiğini açıkladı. Aynı gün Abhazya Parlamentosu Sözcüsü Valeri Bganba ile görüştü ve devlet başkanlığı mührünü teslim etti.

Abhayza'da son bir haftadır yaşanan gelişmeler, ülke içinde çatışma çıkması ve Abhazya'nın özenle koruduğu demokratik geleneklerin çiğnenmesine yönelik bir kaygı oluşturmuştu. Fakat herşeye karşın, tüm tarafların bir çatışma çıkmasına karşı son derece dikkatli olmaları ve sorunları dialog ile çözme konusunda gösterdikleri hassasiyet, Abhazya'nın bağımsızlığına verilen önemin ve demokratik geleneklerin ne kadar güçlü olduğunu göstermektedir. Kafkas Dernekleri Federasyonu olarak her zaman olduğu gibi bugün de bağımsız, demokratik ve müreffeh bir Abhazya için gerekli tüm desteği vereceğimizi bir kez daha vurguluyoruz.

Kafkas Dernekleri Federasyonu


nanKaffed

Share