KAFFED’den Teşekkür

Çerkes Soykırım ve Sürgünün 150.yıldönümünü anma etkinliklerini 24 Mayıs 2014 Cumartesi günü, büyük bir katılım ile İstanbul Kartal Sürgün Anıtı önünde gerçekleştirdik. Bu etkinlik öncesinde ve sırasında dile getirdiğimiz taleplerimiz Türkiye kamuoyunda geniş yer buldu. Kartal Sürgün Anıtı önünde on bin kişiyle atalarımızın yaşadığı trajediye yaptığımız bu tarihi yolculuğun, umarım toplumumuzun belleğinde kalıcı etkileri olur.

Etkinliğin başarısının arkasında, kurumsal yapının ortaya çıkardığı ekip çalışmasının olduğunu teslim etmek gerekir. Çalışma Grubu ve  Organizasyon Komitesinde görev almış herkese gayretlerinden dolayı teşekkür ederim. 150. Yılın önemini vurgulamak için hazırlamış olduğumuz yazılı ve görsel tüm materyallerin hazırlanmasında, basımında, yayınlanması ve dağıtımında emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Toplum olarak bize destek veren dostlarımızın değerini bilmek ve onlara en azından teşekkür etmek insanlık borcumuzdur. Bu minvalde etkinliğimize katılan, destek veren ve  mesaj gönderen yetkililerimize şükranlarımızı sunarım. Onların bize verdikleri destek, kamuoyunda bilinilirliğimizi her geçen gün artırmaktadır. 

Etkinliğin kortej yürüyüşünün düzenini sağlamak için canla başla çalışan genç kardeşlerimize teşekkür ederim. Çerkesler belki de tarihlerinin en kalabalık ve uzun yürüyüşlerinden birini binlerce bayrak, dövizler ve sloganlar eşliğinde yaptı.

Sahne programını başarıyla sunan, söyledikleri ağıtlar ve şiirlerle, ses sisteminin yetersizliğine rağmen, yüreklerimizi dağlayan kardeşlerimize de emeklerinden dolayı teşekkür ederim. Ağıtların anlattıkları dramın büyüklüğü karşında eğilen başlarımız sayesinde gözümüzde biriken yaşlarımızı saklayabildik. Yanan binlerce meşale ise, eminim ki, katılımcıların içini ısıtmış ve Çerkeslerin yolunu aydınlatmıştır. Birlikteliğimiz büyüdükçe, yolumuz daha da aydınlık olacaktır. Denize bıraktığımız karanfiller, sürgün yolunda kaybettiklerimizin ebedi yolculuklarını çiçek bahçesine çevirsin.  

Türkiye’nin dört bir yanından gelen Dernek Yönetici ve Üyelerimizle, Çerkes Sorununu kendine dert edinmiş Çerkes ve Çerkes Dostlarının katılımıyla on binler olduk, örgütlü gücümüzü gösterdik, daha da önemlisi kendimiz bir kez daha farkına vardık. Dostlarım hepiniz varolun, sağolun.

Milli kıyafetlerimizi giymiş genç ve yaşlılarımız, kalpaklarıyla, başlıklarıyla gerçekten anlamlı bir görüntü oluşturdu. Siyah tişörtlerini giymiş kızlar, erkekler, gençler, çocuklar dışarıdan bakanlar açısından çok güzel ve ilginç görünüm sergilediler. Çocuklarımızla, gençlerimizle, yaşlılarımızla katılım o kadar zengin, o kadar güzel bir görünüm sağladı ki toplumum adına bir kez daha gurur duydum.

Yüzyıllar süren bir savaşın sürgündeki torunları olarak, 24 Mayıs akşamı İstanbul Kartal’da buluştuk ama bizler anavatanda yaşayanlarımızla, dünyanın 40 ülkesine savrulan kardeşlerimizle yüzyıllardır yok edilemeyen yürekli bir halkız. Biliyorum ki, hepimizin yüreğinde aynı acı, dudaklarımızda aynı titreme ve gözlerimizde aynı gözyaşı var.

21 Mayıs süreci Kaffed’in kurumsal olgunluğunu ve örgüt disiplinini göstermesinin yanında, Çerkes toplumu açısından örgütlü olmak sayesinde birlikte çok başarılı işler yapılacağını hepimize göstermiştir. Çerkes toplumunun kurumsal yapısını güçlendirerek daha büyük çalışmalara imza atması en büyük dileğimdir.  

Soykırım ve sürgünde hayatını kaybeden atalarımızı saygı ile anıyor, Çerkes halkının artık güzel günler görmesi dileğiyle hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.

Saygılarımla,

 

Yaşar Aslankaya

KAFFED Genel Başkanı


nanKaffed

Share