KBC Anneleri Mitingi

 

Kabardey Balkar anneleri kişi hak ve özgürlüklerinin korunmasını talep eden bir miting düzenlediler.

Önceki gün yapılan mitinge çeşitli şekillerde çocuklarını kaybetmiş veya çocukları hapiste bulunan 100 anne katıldı. 2005 yılında ölen veya tutuklananların anneleri tarafından kurulan “insan hak ve özgürlüklerini korunmasında KB anneleri” birliği, mitingde çocuklarımız için adalet istiyoruz diyen anneler adına konuşan temsilciler “çocuklarımız gidip polise teslim olmak yerine ölmeyi seçiyorlar, çünkü onlar işkence göreceklerini biliyorlar, sadece karşılıklı merhamet ve uzlaşma barışı getirebilir, onlar adaletin gerçekten işleyeceğine inandıklarında saklandıkları yerden çıkıp teslim olacaklardır” dediler.

Mitingde bir konuşma yapan KBC insan hakları merkezi başkanı Valer Hatajukov, sadece geçen yıl cumhuriyette 180 kişinin öldürüldüğünü ifade ederek, “ölenler arasında iki taraftan da insan var bunlar arkalarında 400 yetim bıraktılar, bu aynı zamanda gelecek on yılların çatışma temelini atmak demektir” dedi.

Hatajukov “ortada bir şiddet idolojisi var ve bu ideolojinin takipçileri var. Bu sorun sadece annelerin sorunu değil yönetimin de sorunudur, bunun çözümü için bütün toplum bir araya gelmeli ve hemen her konuyu açıkça tartışabilmelidir” dedi.

Çerkes Dünyası


nanKaffed

Share