Dağdaki Göl Hayatı Tehlike Yaratıyor

 

KBC Acil durumlar bakanlığı Elbrus üzerindeki "Başkara" aktif buzul gölünün bölgede yaşayanlar için hayati tehlike oluşturduğunu açıkladı.

Elbrus bölgesi Adıl-Su vadisinde bulunan Başkara gölü, 66000 metrekare bir alan üzerinde oluşmuş ve tahmini olarak 800 000 ile 1.2 milyon metreküp arasında su bulunduruyor.

Göl 1958-1959 ve 1961 yıllarında taşarak Adıl Su vadisinde çamur kaymalarına neden olmuştu. son 20 yılda sürekli olarak gölde oluşan buz ve taş mili aktif olarak yok edildi, fakat 2008 yılından bu yana tahliye kanallarının kaya parçaları ve buz kütleleri ile tıkanması nedeniyle göl taşmaya başladı.

Bu gün konu ile ilgili yapılan toplantıda en tehlikeli senaryo olarak ani bir taşma ve aktif buzuldan kopma gerçekleşmesi öngörüldü. 

Bu senaryonun gerçekleşmesi halinde, yukarıdan 1 milyon metreküp su buz ve moloz akışı gerçekleşeceği hesabediliyor, bu durumda ise 800'ü yerel halktan diğerleri ise bölgedeki kampçılardan olmak üzere 928 kişi hayati tehlike altında bulunuyor.

KBC acil durumlar bakanlığı, ilgili kurumlarla işbirliği içerisinde gölün havadan izlenmesi ve yerel yönetimin de bu alanda sürekli gözlem yapacak bir organizasyona gitmesi konusunda acil çalışma yapılması gerektiğini açıkladı.

Çerkes Dünyası


nanKaffed

Share