Rus Diasporası Komitesi; Suriye Çerkesleri ile İlgilenmeye Hazırız

 

Federasyon konseyi komitesinde Suriye'deki Çerkesler ve Rus vatandaşlarının durumu ele alındı.
Toplantıda konuşan Rusya'nın hemşehrileri örgütü başkanı Konstantin Kosaçev, Suriye'deki Çerkes diasporası ile ilişkileri sıkılaştırmaya ve onlara yardımcı olmaya hazır olduklarını ifade ederek, "imkanlarımız sadece eski Sovyet ülkelerindeki hemşehrilerimize değil, yabancı ülkelerdeki ulusal diasporalarımıza da yardım edebilecek durumdadır" dedi.

RF parlamentosu üst komitesi basın servisinden yapılan açıklamaya göre, bu konudaki ilk adım Suriye'de yaşayan Çerkesler konusunda atılacak gibi görünüyor.

Kosaçev, bu konu ile ilgili detayları KBC senatörü Albert Kajarov ile birlikte ele aldıklarını ifade ederek, mayıs ayında Beyrut'ta yapılacak olan bölgesel konferansta Suriye Çerkeslerinin durumunun gündeme getirilmesi için RF dışişleri bakanlığından onay aldıklarını ifade etti. 
Kosaçev, ayrıca bu bölgesel toplantı sırasında Çerkes diasporası için özel bir konferans düzenlenmesi ihtimali üzerinde de çalıştıklarını söyledi.

Komite toplantısında söz alan Albert Kajarov da, Federasyon konseyinin Çerkeslerle ilgili böyle özel bir oturum düzenlemesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Rusya'nın hemşehrileri örgütünün Suriye Çerkesleri konusundaki yapıcı işbirliği için de teşekkür etti. Kajarov komiteye Suriye'ye yaptıkları ziyaret ile ilgili raporu da sunarak gözlemlerini anlattı. Ona göre; Suriye Çerkesleri bölgedeki çatışmaların arasında "endişe ve gelecek kaygısı içerisinde". "Durum riskli fakat dramatize edilecek bir noktada değil" diyen Kajarov,yaptıkları görüşmelerde 200 ailenin geri dönmek isteğini kendilerine bildirdiklerini ifade ederek, "fakat herhangi bir panik veya histeri durumu yok" dedi.

"Bölgedeki hemşehrilerimiz koşullar kötü yönde gelişecek olursa Rusya'nın desteğine güveniyorlar" diyen Kajarov, ülkeye gelen hemşehrilerimizin burada kalmaları ve yerleşmeleri konusunda; Adıgey, Karaçay Çerkes ve Kabardey Balkar yönetimlerinin gerekli tedbirleri alıp yasal kolaylıklar sağlayabilmesi için federasyon konseyinin desteğinin önemli olduğunu da vurguladı.

Federasyon konseyi uluslararası ilişkiler komitesi başkanı Mihail Margelov da; Suriye'ye durumu yerinde görmek için yapılan ziyaretin çok faydalı olduğunu ifade ederek, konunun dikkatle izlenmeye devam edilmesi gerektiğini söyledi.

Çerkes Dünyası


nanKaffed

Share