Lagonaki için çevreciler ve turizmciler kapıştı

Kuzey Kafkasya turizm yatırımları kapsamında Adıgey'in Lagonaki bölgesinde yapılacak turistik tesisler için yatırım firması ile Çevreciler kapıştı.

Krasnodar ve Adıgey doğal kaynaklar federal servisi başkanı Yuri Gorlov," Lagonaki bölgesi dev bir tektonik plakadan oluşan, mağaralar ve madenler üzerinde bulunan çok sismik bir bölgedir, burası milyon yıl evvel Tetis okyanusu altında kalan bir bariyer resif, o nedenle burası bir şey inşa etmek için henüz bilinmeyen bir bölgedir.

Bölgede sismik araştırma sürüyor, belki farklı bir inşaat ve yapı tekniği uygulamak gerekebilir, ayrıca da bu bölge Krasnodar ve Adıgey'in yeraltı suları kaynağıdır o nedenle projeler aynı zamanda doğal dengeyi bozmayacak şekilde olmalıdır" dedi.

Kuzey Kafkasya tatil köyleri genel müdür yardımcısı Rastislav Murzagulov ise, "bölgede Lazer tarama teknolojisi ile topografya haritasının çıkartıldığını ifade ederek, bazı zorluklarla karşılaşsak bile bunlarla başa çıkabilecek durumdayız" dedi.

Murzagulov Lagonaki tesislerinin hala tasarım aşamasında olduğunu ifade ederek, bu bölgedeki proje, çevre mevzuatına uygun ve doğayı bozmayacak şekilde yapılacak, hazırlık aşamasından sonra kamuoyuna sunulacak ve ancak bundan sonra inşaat başlayacak" dedi. 

Bölgedeki çalışmalarda yerel bilim adamlarının ve üniversitelerin görüşlerinin alınmadığını söyleyen Doğal kaynaklar servisi başkanı Yuri Gorlov'a, "Tüm Rusya doğa koruma cemiyeti" Adıgey şubesi başkanı Valery Brikin de arka çıkarak "Adıgey bölgesinin yüzde yetmişi ve Apşeron bölgesinin tümünün su kaynağı Lagonaki yer altı kaynaklarıdır, burada yapılacak bir insan hatası yer altı su kaynakları açısından geri dönüşü olmayan bir yıkıma yol açabilir" dedi.

Çerkes Dünyası


nanKaffed

Share