KBC’de belediye başkanları sözleşmeyle göreve gelecek

KBC başkanı Kanokov, perşembe günü halk meclisi toplantısında yerel idarecilerin atamayla göreve getirilmesi için yerel yasanın değiştirilmesini önereceğini söyledi.

Kanokov, şehir idarecilerinin profesyonel ve işinin ehli kişiler arasından kontratla seçilmesinin aynı zamanda istikrarlı bir sistem yaratılmasına da katkı sağlayacağını söyledi.

Kanokov şu anda bir çok yerel idarecinin aktif olarak çalışıp görevlerini yerine getirmediğinden ve yerel halkla gereği gibi ilişki içerisinde olmadığından şikayet ederek, "ben anlıyorum, tamam yerel yönetimlerin bütçeleri zayıf, fakat bir şeyleri değiştirmek için istekli olduğunuzda başka türlü davranmak, yerel halkla kontak kurmak gerekir" dedi.

Kanokov, yasada değişiklik yapıldıktan sonra, şehir idarecileri ile yapılacak kontraktın hazırlanması aşamasında yerel halk ile irtibat halinde çalışılacağını ve şehir yönetimine talip olacaklarla yapılacak kontrakta halkın görüşlerinin yansıtılacağını söyledi.

KBC'de şu anda yerel idareciler seçimle işbaşına geliyor, fakat bu seçimler sadece bir formaliteden öteye gitmiyor ve pratikte kimlerin aday olacağını ve kimlerin seçileceğini iktidardaki parti belirliyor.
Karaçay Çerkes'de Kanokov'un şu an geçmek istediği "sözleşmeli şehir idarecisi" sistemi üç dönemdir uygulamada.

Çerkes Dünyası


nanKaffed

Share