Rusların Kafkasya’ya dönüşü için program

 

Bölgesel kalkınma bakanı Viktor Basargin, Çeçenistan ve İnguşetya da Rusça konuşan vatandaşların ilişkilerinin pekiştirilmesi için bir çalışması yürütmeye hazır olduklarını ifade ederek, bunun da ötesinde “Kuzey Kafkasya bölgesine Rusların geri dönüşü için bir program” hazırlamayı önerdi.

Basargin “Rusya hepimizin evidir” düşüncesine olan inancın kamuoyunda %71’den %47’ye düştüğüne dikkat çekerek, bu “hepimiz için bir uyandırma çağrısıdır” dedi.

Bu bağlamda bakanlığımız bir program çalışması yürütüyor diyen Basargin, “Rusça konuşan nüfusun geri dönüşü için programın temeli Kuzey Kafkasya federal bölgesi olmalıdır, bu konuda projeler geliştirilmesi amacıyla Çeçenistan ve İngusetya’da bir program yürütülmesi teklifi var” dedi.
Viktor Basargin, kalkınma bakanlığının bu alandaki çalışmasının birkaç ay içerisinde hazır olacağını ifade ederek, geçen hafta bu konuda yapılan hükümet toplantısında ortaya çıkan taslak projeye göre her yıl 50000 gönüllü ailenin yerleştirilmesinin hedeflendiğini ve bu amaçla bütçede her sene için 1 milyar ruble ayrılmasının düşünüldüğünü söyledi.

Çerkes Dünyası


nanKaffed

Share