G.Osetya’da yeni bir kadın partisi kuruluyor

 

Güney Osetya “Demokrasi ve kadın hakları için Güney Osetya kadın derneği” öncülüğünde toplanan çeşitli kadın temsilcileri ve parti kurucu komitesi üyeleri bu gün ülkede bir kadın partisinin kurulacağını açıkladılar. 

Demokrasi ve insan hakları için Kadın Derneği başkanı Lir Tsovrebovoy’un beyanatına göre, kurulacak partinin öncelikli hedefi “ülkede demokrasinin ve sivil toplumun gelişimini teşvik” olarak açıkladı.

Parti organizasyon komitesince yapılan açıklamaya göre, kurulacak partinin ana ilkeleri “sivil erdem, yüksek ahlaki anlayışın yerleşmesi, bireyin ve toplumun sağlıklı gelişmesi, sivil onuru, toplum ve devlet onurunun korunması” temelinde olacak.

Aktif soysal hayatta ve siyasi ekonomik alanlarda kadının pozisyonunu korumak ve geliştirmek için çalışacaklarını ifade eden Tsovrebovoy, bu amaçla köylere ve ilçelere ziyaretler gerçekleştireceklerini kadınlarla toplantılar yaparak onları örgütleyeceklerini söyledi.

Yapılan açıklamada, 8 kasım 2011’de resmi kuruluş çalışmaları için G.Osetya adalet bakanlığından onay alındığı ve partinin kuruluş kongresinin nisan 2012 tarihinde yapılacağı duyuruldu.

Hatırlayacağınız üzere, geçtiğimiz yıl sonunda G.Osetya’da yapılan başkanlık seçimlerini kadın aday Alla Cioyeva kazanmış, fakat seçimler geçersiz sayılarak adaylığı engellenmişti. Cioyeva şu anda “hipertansif kriz” tanısı ile kaldırıldığı hastanede yatıyor.


nanKaffed

Share