Adam Bogus : Adıgey’e 100 aile taşınmaya hazır

Önceki gün Suriye ziyaretinden dönen federasyon konseyi heyetinde yer alan Adıgey Xase başkan vekili Adam Bogus, şu anda Suriye'de 100 ailenin Adıgey'e taşınmaya hazır olduğunu söyledi.

Bogus, aslında bu sayının 300 aile olduğunu, fakat Rusya ve Suriye arasında serbest vize rejimi uygulamasının olmaması nedeniyle, dönmek isteyenlerin bir çoğu için yasal engeller ve zorluklar olduğunu söyledi.

Adam Bogus, temasları sonucunda bir "toplu göç talebi" olduğunu söyleyemeyeceklerini, fakat bireysel olarak bir çok kişinin ve ailenin Adıgey'e gelmek istediğini gördüklerini söyledi.

Heyette yer alan kişilerden birisi olan Muhdin Çermit ise, toplu bir göçten bahsedilemese de onlarca ailenin dönmek istediğini gördüklerini, ilk etapta 100 ailenin Adıgey'e geleceğini, fakat duruma göre bu sayının 300'e ulaşabileceğini ifade etti.

Federasyon konseyi temsilcilerinin, konsolosluk görevlileri, Suriye yerel halk meclisi üyeleri, Adığe dernek temsilcileri ile birlikte Şam ve varoşlarındaki Çerkeslerle görüştükleri, Çerkeslerin Suriye ve Rusya arasında tıpkı Türkiye ve Rusya arasında olduğu gibi bir serbest vize rejimi olmamasından üzüntü duyduklarını ifade ederek, vatana gelmek istediklerinde vize sorunundan kaynaklanan bürokratik engellerle karşılaştıklarını, ülkede karışıklık nedeniyle bir çok resmi işlemin yapılamıyor olmasının işleri daha da güçleştiğini söyledikleri bildiriliyor.

Adam Bogus "Ziyaretimizin amacı Suriye'deki Çerkeslerin gerçek isteklerini öğrenmekti, bu ziyaret sırasında gördük ki, Suriye'deki Çerkesler istihbarat servisinin katı tutumu nedeniyle konuşmaya korkuyorlar, özellikle iç karışıklık nedeniyle resmi makamlara sadakatsizliğinden şüphelenilen kişi hiç bir soruşturmaya uğramadan hemen cezalandırılabilir" dedi.

Adam Bogus ve Muhdin Çermit tarafından, heyetin gelişinin Suriyeli Çerkesleri cesaretlendirdiği ifade edilerek, "bizim ziyaretimiz genel durumu yerinde görmek için bir ziyaret şeklinde ifade edilmiş basında, fakat daha sonra Rusya federasyon konseyi heyetinin Çerkeslerin sorunlarını gözlemlemek için geldiği bilgisi yayıldı. 

İlk gün hiç bir eylem olmamasına rağmen daha sonraki günlerde iki büyük patlama meydana geldi ve bir çok kişi zarar gördü. Belki de saldırıları gerçekleştirenler bizleri Çerkes etnik grubunun üyesi olmakla birlikte aynı zamanda resmi Suriye yönetimini destekleyen Rusya federasyonunun temsilcileri olarak düşünmüyorlardı " dediler.

Adam Bogus, heyet başkanı Albert Kajarov'un gezi sonuçlarını ve izlenimlerini yansıtan bir raporu federasyon konseyi başkanı ile paylaştığını,önümüzdeki günlerde raporun ve önerilerin Güvenlik konseyinde ele alınmasıyla sonuçlarının netlik kazanacağını söyledi.

Çerkes Dünyası


nanKaffed

Share