Yerel Seçim ve Ortaokul Seçmeli Anadili Dersleri Süreçlerine Hazırlanıyoruz

KAFFED Yönetim Kurulu, 26 Aralık 2023 Salı akşamı haftalık çevrimiçi toplantıda bir araya geldi. Toplantıda komisyon çalışmaları, ortaokul seçmeli anadili dersleri süreci ve bölge ziyaretleri değerlendirildi. Ayrıca, Federasyon nezdindeki çalışmalarına destek olmak ve karşılıklı iletişimi güçlendirmek üzere her üye derneğimiz için bir yönetim kurulu üyesi görevlendirildi.

Geçen bir hafta içerisinde yapılan çalışmalar ile ilgili Anadili Komisyonu Çocuk Çalışmaları Komisyonu, Kariyer Komisyonu ve Siyaset ve Lobi Komisyonu Yönetim Kuruluna bilgi verdi. Anadili Komisyonu koordinatörü Rabia Özen, ağırlıklı olarak ortaokul seçmeli anadili derslerine yönelik hazırlıklar konusunda bilgi verdi. Ders seçme süreçleri olan Ocak ve Eylül aylarında tüm Yönetim Kurulunun ve ders açılma potansiyeli olan tüm derneklerimizin Anadili Komisyonuna yakın destek sağlaması kararlaştırıldı. Sürecin yakından izlenmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile ilişki kuruldu. Eğitimci ihtiyacına yönelik envanter çalışmaları başlatıldı. İhtiyaç halinde bölgelerde derneklerimiz ve Halk Eğitim Müdürlükleri ile birlikte “usta öğretici” belgesi için sınavlar düzenlenecek.

Çocuk Çalışmaları Komisyonu koordinatörü Nilüfer Hatice Kaya, çocuk kulübü olan ve kurmayı planlayan derneklerimizin temsilcilerinin katılımı ile çocuk kulüplerinde uygulanabilecek müfredat benzeri ihtiyaçlara göre şekillendirilebilen bir modüler yıllık program ile ihtiyaç duyulan eğitim materyallerinin hazırlanmasına yönelik çalışmalara başlandığını belirtti. Ayrıca, çocuk kitapları alanında uzman olan Yönetim Kurulu üyesi Ayça Atcı’nın ve Anadili Komisyonunun da desteği ile basit düzeyde resimli hikâye ve masal kitapları hazırlanması kararlaştırıldı.

Kariyer Komisyonu koordinatörü Z. Talha Ölmez, Danışma Kurulu toplantıları ile haziran ayına kadar devam edecek sürecin planlamasının yapılmakta olduğunu belirtti. Haziran ayında ise yeni bir dönemin başlatılacak. Ayrıca, mentörlerin ve mentilerin her türlü sorun, görüş ve önerilerini doğrudan iletebilecekleri bir geri bildirim sistemi kuruldu.

Siyaset ve Lobi Komisyonu koordinatörü Turhan Yılmaz, kamuoyuna yapılan duyuru ve sonrasında Başkanlar Kurulunda yapılan duyurudan sonra Federasyonumuza üye derneklerimiz üzerinden gelen destek taleplerinde artış olduğunu, gelen taleplerin adayın özgeçmişi, toplumsal çalışmaları ve siyasal çalışmaları birlikte değerlendirilerek ilgili partiler nezdinde girişimlerde bulunulduğunu belirtti.

Bir yıl içerisinde tüm üye derneklerin ziyaret edilmesi hedefi doğrultusunda bugüne kadar 16 derneğimize ziyareti organize eden Teşkilatlanma ve Eğitim Sekreteri Canel Zağlı, son bir hafta içerisinde gerçekleştirilen Yalova, İnegöl, Mustafakemalpaşa, Bursa, Eskişehir ve Bozüyük Dernek ziyaretleri hakkında bilgi verdi. Ziyaretlerde heyetlerimize iletilen görüş, öneri ve eleştiriler yönetim kurulu ile paylaşıldı. Yönetim Kurulu, farklı görüşlerin demokratik bir çoğulculuk anlayışı ile ortak toplumsal amaca yönelik kurumsal çalışmalara katkı sağlamasının önemli olduğunu belirterek; Genel Kurul sonrası yapılan ziyaretlerde üye derneklerimiz tarafından dile getirilen hususlarda kamuoyuna yönelik genel bir yazılı bilgilendirme yapılmasına karar verdi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenecek “Kafkas Kültür Buluşması” programına ilişkin bir çalışma grubu oluşturularak sürecin yönetimi ile ilgili yetkilendirildi.
Yönetim Kurulumuzun sonraki toplantısı 2 Ocak 2024 Salı akşamı çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir.

Share