Anadili Komisyonu Ortaokul Seçmeli Anadili Dersleri Hazırlık Sürecini Ele Aldı

Anadili Komisyonu’nun bu dönem ilk toplantısı 25 Aralık 2023 Pazartesi akşamı çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. Yönetim Kurulu Üyesi ve Anadili Komisyonu Koordinatörü Rabia Özen ile komisyon üyelerinden Ömer Atalar, Onur Arığ, Özcan Atıcıer, Kevser Merve Daşdemir, Aytek Atalar, Melih Nayır, Muhammet Yaşar Arslan ve Turgut Duygulu biraraya geldi.
Bazı komisyon üyelerinin mazeretleri nedeniyle katılamadığı toplantıda, ağırlıklı olarak yaklaşmakta olan ortaokullardaki seçmeli anadili dersleri tercih sürecine ilişkin Komisyonun üye dernekler ile birlikte yapabileceği çalışmalar ele alındı. Komisyon üyelerimizin tecrübelerini, görüş ve önerilerini paylaştıkları toplantıda, Düzce ve Erciyes üniversitelerinden mezun olanlar ve bu yıl mezun olacaklar ile daha önce derneklerimizin farklı illerdeki girişimleri ile sınavla usta öğretici belgesi alanların listesinin hazırlanması, usta öğretici belgesi teminine yönelik sınavların bölgesel olarak düzenlenmesi, sınıf açılma potansiyeli olan yerlerdeki öğrenciler ve veliler ile dernekler üzerinden iletişim sağlanması, özel okullarda sınıf açılmasına yönelik çalışmaların yapılması ve ders materyallerinin sayıca ve nitelik olarak geliştirilmesi konuları görüşüldü. Sınıf açılmasının önündeki bürokratik engellerin aşılması için derneklerimiz ve Federasyonumuz tarafından girişimlerde bulunulması gerektiği de vurgulandı.
Bir sonraki toplantının komisyonun alınan kararların takibi ve alt çalışma gruplarının belirlenmesi gündemiyle Ocak ayının ikinci haftası yapılması kararlaştırıldı.
Share