İyi ki Bu Toplumun Parçasıyım

Kafkas Dernekleri Federasyonu bünyesinde organize edilen dönemin ilk Meşe Altı Toplantısı 21 Aralık Perşembe akşamı çevrimiçi olarak gerçekleştirdi. Toplantının konusu “2024’ten Beklentilerimiz” idi. Meşe Altı Toplantılarına benim ilk katılımımdı. Toplantımız, herkesin kendisini tanıtması ve ardından 2024’ten beklentilerini belirtmeleri ile başladı. Sözlerime toplantıyı organize eden kişilere teşekkür ederek başlamak istiyorum.

Başlangıçta bizimle “Nasıl Bir KAFFED?” sorusuna cevap niteliğindeki 12 maddelik program paylaşarak; ardından bizler “Bu maddelere tek bir madde ekleyecek olsak bu madde ne olurdu?” sorusunun cevabına ilişkin düşüncelerimizi dile getirdik. Fikirler paylaşıldıkça, aslında her ne kadar farklı bir şekillerde dile getirmiş olsak da, hepimizin isteğinin ve dileğinin aynı olduğunu fark ettim ben; ‘’Kurumsal, Örgütlü ve her anlamda güçlü bir KAFFED’’.

Kendi düşünceme gelecek olursak, benim her zaman savunduğum ve inandığım ‘’Çerkeslik içten gelen bir hissiyat’’ fikrimi açıklayarak dile getirdim. Her ne kadar Çerkes kanı taşıyor olsak da, eğer çocukluğumuzda, gençliğimizde bu toplumun bir parçası olmazsak, toplum adına fedakarlık yapmak gerektiğinde zorlanabiliriz.
Dolaylısıyla bizim ana hedefimiz her zaman “Yeni nesli nasıl birbirine, toplumumuza ve kurumlarımıza bağlı tutarız?” olmalı. Çünkü ancak bu şekilde diasporada örgütlü ve güçlü bir millet olabiliriz ve öyle de kalabiliriz. Saygıdeğer büyüklerimizi sosyal medyadaki söylemleri ile değil de derneklerde sergileyecekleri Xabze ye uygun davranışları ile görmeyi tercih ederiz.

Toplantıda ortaya çok güzel fikirler atıldı. Benim gerçekten “İyi ki bu toplumun parçasıyım” dediğim ve gururlandığım anlar oldu. Yüzyıllar geçmiş olmasına rağmen hala “Nasıl daha iyi olabiliriz? Nasıl var olma mücadelesini başarılı şekilde verebiliriz?” diye çabalayan genç insanları gördükçe azalan ümidim tekrar arttı.
Umuyorum ki bu toplantıların ve bu emeklerin ileride tek bir insana olsa bile faydası olur; ki olacağına da inanıyorum zaten.

Bu vesile ile bu yeni yılın ve yeni dönemin herkese sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini temenni ediyorum.

NERİT CİMUK

Share