Adiğe Gençlik Tiyatrosu Sırine’den Sosyal ve Toplumsal Mesajlar

Adiğe Gençlik Tiyatrosu  ‘’ SIRİNE ‘’  ,  tiyatronun sihirli dili ve anadilleri Adiğece ile  onları izleyen  kendi yaşıtlarına, güncel yaşama dair toplumsal ve sosyal mesajlar aktarıyorlar.

Yaşları 13 ile 17 arasında olan bu çocuklar/gençler ; piyeslerin dili olan Adiğece ile, yaşarken karşılaştığımız, başımıza gelen olumlu veya olumsuz bazı durumlarda sorgulayarak davranış geliştirmeyi anlatıyorlar.  

Sırine‘nin çocukları sergiledikleri her oyun ile  kendi  kişisel gelişimlerine katkıda bulundukları gibi , onları izleyen akranları ile de eğitici bir sosyal ortamı paylaşmış oluyorlar. Oyunların içeriğindeki güzel mesajları hem kendileri özümsüyorlar hem de  oyun güçleri ile  yaşıtlarına bu mesajları aktarıyorlar. Bunu anadilleri ile yapıyor olmaları da,  Sırine Tiyatro Okulu’nun kurucusu olan Çerkes Dünyası Ulusal Fonu’nun amaçlarından olan anadil farkındalığı yaratmanın en önemli unsurudur.

Gençlere yönelik piyesleri şair-yazar Kanıkho Zarina kaleme alıyor.Çocukları sahneye hazırlayan ise yönetmen-oyuncu  Kankul İslam. Sırine Tiyatro Grubu’nun en son sergilediği oyunun adı КъежэкI . Türkçe tam karşılığı olmasa da Koşturmaca diyebiliriz.

İnsana dair; aile, arkadaşlık, sadakat, dürüstlük, liderlik, ikiyüzlülük gibi daha başkaca konular da  ele alınmış oyunda. İzleyiciyi oyuna kilitleyen bir anlatım tarzı ve oyun gücüyle. Piyesin konusu bir yarışma katılımcısı olan gençlerin yarışma ödülüne ulaşmak için nasıl davrandıklarını sergiliyor. Kara mizah türünde ve Adiğecenin zenginliğini gösteren bir anlatımla gülümsetiyor izleyenleri.

Sırine Tiyatro Grubu’nun oyun repertuarı var artık. Daha önce sahneledikleri Tren ve Çatı adlı piyeslere bu son oyun da eklendi. Sırine Kabardey’in bir çok yerinde oyunlarını sahneledi ve sahnelemeye de devam ediyor.

Tiyatro Okulu 2 yıllık dönemler halinde eğitim veriyor. Çocuklar bu süre sonunda eğitim sertifikası almaya hak kazanıyorlar. Bu süreyi tamamlayarak okulda kalmak isteyenler oyuncu olarak devam ediyorlar. Okula belirli kriterler ile yeni gençler de bu dönem sonunda dahil ediliyor.

Tiyatro güzel,

Anadil Adiğece tiyatro çok güzel,

Adiğe çocuklarla Adiğece tiyatro çok ama çok güzel!

 

 

 

Share