Aslan Aliyeviç Mashadov’u Saygıyla Anıyoruz

Aslan Aliyeviç Mashadov’u Saygıyla Anıyoruz
21 Eylül 1951 yılında Kazakistan’da dünyaya geldi. 1957 yılında 6 yaşında ailesiyle sürgünden döndü. İlköğrenimini Çeçenistan’da tamamladı, 1972 yılında Tiflis Askeri Topçu Akademisinden mezun oldu. SSCB’nin bazı bölgeleri ile Macaristan ve Litvanya ‘da görev yaptı. 1992 yılında bağımsızlığını ilan eden ülkesi Çeçenistan’a döndü.
Rus Ordusunun 11 Aralık 1994’de Çeçenistan’a saldırması üzerine Genelkurmay Başkanlığı’na getirildi. Başbakanlık ve Savunma Bakanlığı yetkilerini de üstlendi. 21 Nisan 1996 tarihinde Dudayev’in şehit edilmesinden sonra, direniş mücadelesinin komutasını tamamıyla eline aldı.
31 Ağustos 1996 tarihinde, Rusya Devleti ile Hasavyurt anlaşmasını imzalayarak Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’nın zaferini ve bağımsızlığını belgeleyen kişi oldu.
27 Ocak 1997’de, Zelimhan Yandarbiyev ve Şamil Basayev’in de aday olduğu, seçimlerde oyların % 63’ünü alarak Çeçen Cumhuriyeti İçkerya’nın 3. ve seçimle göreve gelen son Devlet Başkanı oldu.
12 Mayıs 1997 de Çeçen Cumhuriyeti İçkerya ve Rusya Federasyonu Arasındaki Barış ve Temel İlişkiler hakkındaki anlaşmayı imzalayarak Çeçenistan’ın bağımsızlığını bir kez daha tescil ettirdi.
1999 yılında başlayan 2. savaşta tekrar direniş mücadelesini başlattı. Savaşın bitmesi için girişimlerde bulundu, her zaman barış yanlısı oldu. Şubat 2005′te tek taraflı olarak ateşkes ilan ederek tüm dünyaya barış konusundaki samimiyetini gösterdi fakat bu girişimleri cevapsız kaldı.
8 Mart 2005 tarihinde Rus yetkililerce barış görüşmeleri yapmak bahanesiyle çağırıldığı Tolstoy-Yurt köyünde pusuya düşürülerek hayatını kaybetti.
Vefatının 18. Yılında Aslan Aliyeviç Mashadov’u saygıyla anıyoruz.
Share