Adige Müziğinin İlk Çalışmaları Ölümsüzleştirildi

KAFFED HABER

Adige Müziğinin İlk Çalışmaları Ölümsüzleştirildi

Adigey Cumhuriyeti’nde Uluslararası Gençlik Müzik Sanatı Merkezi, Başkanlık Kültürel İnisiyatifler Fonu desteğiyle St. Petersburg N.A. Rimsky-Korsakov Devlet Konservatuvarı ve besteci Artem Pysy ile işbirliği yaparak “1922-2022 Adige Senfonik Müzik Antolojisi” projesinin ilk bölümünü tamamladı. 

Proje ekibi, Adige müziğinin tüm katmanının nadir el yazmalarını onarmak, notalarını ve düzenlemesini yazmak, prova ve nihayetinde ses kaydını alarak dijital ortama geçirmek gibi büyük bir işi başardı.  Bu çalışmanın sonucu olan çift CD dinlenebilir hale geldi. 

Adigey’de 20. yüzyılın ilk yarısında yazılmış büyük bir müzik külliyatı korunup ölümsüzleştirildi. Böylece herkes ulusal akademik müziğin kökenleri ve ilk beste denemeleriyle tanışabilecek. Ayrıca müzik okulu, kolej ve üniversite öğrencileri de eğitimleri sırasında bu tecrübelerden yararlanabilecek. 

“1922-2022 Adige Senfonik Müzik Antolojisi” projesi sayesinde, cumhuriyetin akademik müzik mirasının kavranmasına yardımcı olan bir ses bağlamı yeniden oluşturuldu. Adige müzik kültürü tarihinin önemli sayfaları somutlaştırıldı ve cumhuriyetin sınırlarının ötesinde geniş bir kitle için erişilebilir hale geldi. Proje ekibi, çalışmaların detaylarını paylaşmak için önümüzdeki birkaç ay içinde başkent Maykop’ta bir sunum yapmayı planlıyor. Restore edilen ve kaydedilen besteler projenin web sitesinde (https://circassianmusic.ru) dinlenilebilecek.

Kaynak: https://telegra.ph

 

Share