Dünya Çerkes Birliği Genişletilmiş Konsey Toplantısı Yapıldı

NALÇİK – Dünya Çerkes Birliği tarafından, 20-21 Ocak 2023 tarihleri arasında Nalçik’te genişletilmiş konsey toplantısı yapıldı. DÇB Başkanı Hauti Sohrokov’un başkanlığını yaptığı toplantıya Adıgey Cumhuriyeti, Kabardey-Balkar Cımhuriyeti, Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti, Kuzey Osetya-Alanya, Krasnodar ve Stavropol bölgeleri ile Suriye, Abhazya ve Avrupa sivil Çerkes örgütlerinin temsilcilerinden oluşan 200’den fazla kişi katıldı.

DÇB Konseyinin genişletilmiş toplantısının çalışmalarını başlatan Hauti Sohrokov, Adıgey, Kabardey-Balkar ve Karaçay-Çerkesya’nın halk yazarı ve Rusya İşçi Kahramanı Mashbash İshak Shumafovich, Rusya Devlet Başkanı İdaresinin Ulusal Politika Dairesi Genel Danışmanı Baah S.V., Kabardey-Balkar Cumhuriyetinin Başkanlık ofisinin yönetim müdürü Kodzokov M., Rusya Federasyonu Senatörü, Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti devlet otoritesinin yürütme organının temsilcisi, Federasyon Konseyi Bütçe ve Finansal Piyasalar Komitesi üyesi Kazanokov K.O. ve Adıgey Cumhuriyeti Ulusal İşler, Yurttaşlarla İlişkiler ve Medya İlişkileri Komitesi Başkanı Shkhalakhov A. A.’yı konuklara tanıttı.

Kabardey-Balkar Cumhuriyetinin Başkanı Kazbek Kokov’un gönderdiği mesaj Muhammed Kodzokov tarafından okundu: Kokov mesajında, “Biz Kabardey-Balkarya’da Uluslararası Çerkes Birliği ile etkileşime özellikle önem vermekteyiz ve aksi olamaz, çünkü bizim sizinle ortak bir hedefimiz vardır — Adıge halkının refahı ve esenliğidir. Kabardey-Balkar ve Rus Devletinin çok uluslu ailesindeki Adıge etnik kökeninin iyiliğine yönelik girişimlerinizi ve projelerinizi desteklemeye, işbirliğimizi tamamen geliştirmeye ve güçlendirmeye devam etmeye hazırız.” dedi.

Rus ulusunun, uluslararası uyumun ve geleneksel Rus manevi ve ahlaki değerlerinin toplumun sağlam bir temeli olarak güçlendirilmesi konularına devlet tarafından öncelik verildiğini söyleyen Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanlığı İdaresi Ulusal Politika Dairesi Başdanışmanı Sergey Baah, “Bu önemli çalışmada, DÇB sivil toplum kurumlarını bir araya getirerek, sadece Rusya Federasyonu’nda değil, diğer ülkelerde de Adıge halkının temsilcilerinin kardeşçe bağlarını güçlendirmek için güçlü bir temel oluşturuyor. Önemli olan dernek, uluslararası ve dinler arası mutabakatı, Kuzey Kafkasya halklarının çıkarlarını savunmak, büyük Rusya’nın egemenliğini ve bütünlüğünü korumak için ortak çabalarında pekiştirilmesini savunmaktır. Bunun bir örneği, çok uluslu halkımızın bir parçası gibi hissederek bugün geleceği için savaşan binlerce kahraman savaşçıdır.” dedi. Sergey Baah tarafından okunan bu metin, konuşma sonunda Kabardey Balkar Cumhuriyeti Başkanlık Ofisi İdari Müdür Yardımcısı Magomedsalam Magomedov tarafından imzalandı.

Adıge Cumhuriyeti Devlet Başkanı Murat Kumpilov adına da karşılama mesajıyla Adıge Cumhuriyeti Milliyetler İşleri, Yurttaşlarla İlişkiler ve Medya İlişkileri Komitesi Başkanı Asker Şhalakhov katılımcılara hitap etti.

Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti Başkanı Raşid Temrezov’un selamlama mesajını Krım Kazanokov okudu.

Ayrıca Ürdün Çerkes Hayır Kurumu Başkanı Dogshoko Muhammad-Hamid; Kfar Kama (İsrail) Çerkes Kültür Merkezi Başkanı Thauho Zuher; Müftü ve Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti Müslümanları Ruhani İdaresi Başkanı, Kuzey Kafkasya Müslümanları Koordinasyon Merkezi Başkanı ve Rusya Devlet Başkanı idaresinin Dini Birliklerle Etkileşim Konseyi üyesi İsmail Hacı Berdiev; Pyatigorsk ve Çerkesk Piskoposu Theofilaktus konuklara video mesajıyla selamlarını ilettiler.

Ardından DÇB Başkanı H. Sokrokov, forum katılımcılarına Derneğin son yıllarda yaptığı çalışmalarla ilgili bir rapor sundu. Dünya Çerkes Birliği’nin tarihine kısa bir gezi yapan DÇB başkanı şunları vurguladı: en önemli görevler arasında halkın dilini, geleneklerini ve kültürünü korumak ve okullarda Kabardey dilinin öğretim düzeyini yükseltmek yer almaktadır. Bir diğer önemli görev ise yurt dışında yaşayan soydaşların anadillerini öğretmede yardımcı olmaktır. İlgili projeler arasında yurttaşlarla iki ana alanda çalışmak yer alıyor: birincisi yurt dışında yaşayan soydaşlarla bağların güçlendirilmesi ve ikincisi geri dönenlerin sosyal adaptasyonu. Özel bir önem çocuklarla ve genç yurttaşlarla çalışmaya verilmektedir. DÇB’nin yasal görevlerinden biri, uluslararasındaki barışın, dostluğun ve anlaşmanın güçlendirilmesine, sosyal, ulusal ve diğer çatışmaların önlenmesine yardımcı olmaktır. Konuşmaya bir sunum eşlik etti.

Ayrıca genişletilmiş oturumda Rusya Federasyonu İşçi Kahramanı I.Ş.Mashbash, Rusya Bilimler Akademisi Kabardey-Balkar Bilim Merkezi Beşeri Araştırmalar Enstitüsü Müdürü K.F.Dzamikhov, Türkiye’den geri dönen M. Utıj, Adıgey Uluslararası Bilimler Akademisi’nin baş bilim adamı S.H. Shkhagapsoev, Dünya Çerkes Birliği Başkan Yardımcısı A.T. Shogenova ve  Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti Hükümetine bağlı Beşeri Araştırmalar Enstitüsü’nün Halk Edebiyatı ve Folkloru Bölümü kıdemli araştırmacısı A.M. Kankosheva konuşmalarını yaptılar.

Dernek başkanı Hauti Sokhrokov’a göre, bu görüşmemin ana konularından biri, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in özel bir askeri operasyon yürütme iradesi hakkında DÇB’nin pozisyonunun ifadesiydi.  “Özel Askeri Operasyon ile bağlantılı olarak ortaya çıkan bu çok önemli, yaşamı değiştiren konulara bir dereceye kadar değinmeyecek tek bir kişi yoktur ve biz de bunun dışında kalmak istemiyoruz. Durumu değerlendirdiğimizde, atılan adımlar ve yapılanlar için birlik olmak ve desteklemek için insanlara çağrıda bulunmak istiyoruz ve bu çağrıyı ülkemizde ve yurtdışındaki tüm iyi niyetli insanların çağrısı haline getirmek istiyoruz.” Sokhrokov, “Umuyoruz ki bu zor ve tehlikeli operasyonun ön saflarında savaşan gençlerimize yaptığımız katkılarla destek olacağız” dedi.

Sokhrokov, daha önce Adıge Xase’nin Thamadelerinin (Adıge kamu kuruluşlarının liderleri) vizyonlarını ve devam eden olaylardaki yerini belirlediklerini açıkladı. “Değerli Devlet Başkanımız Vladimir Vladimiroviç Putin’in aldığı kararı açık bir şekilde destekledik. En önemlisi, bugün bir kenara çekilmemeli; daha önce hiç olmadığı kadar konsolide olmalı; Anavatanımızı korumak, iyi geleneklerimizi çoğaltmak ve elbette bizi büyük ve egemen bir devlet olarak görmek istemeyen, ülkemize karşı savaşan ve direnen düşmanlarımıza karşı zafer kazanmak için birlik olmak zorundayız.” dedi.

Toplantının katılımcıları, kendilerine sunulan karar taslağını kabul ettiler ve taslak metni, katılımcılara verilen konuşmalar göz önünde bulundurularak sonuçlandırmaları için editör komisyona görev verdiler.

Kaynak: Dünya Çerkes Birliği Resmi Web Sitesi

Share