Dağıstan Bebek Ölümleri Açısından Rusya’da Dördüncü Sırada

KAFFED HABER

Dağıstan Bebek Ölümleri Açısından Rusya’da Dördüncü Sırada

Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi ve Güney Federal Bölgesi’ne bağlı sekiz bölgede 2022’de ki bebek ölüm oranları ulusal ortalamayı aştı. Dağıstan tüm bölgeler arasında dördüncü sırada yer aldı.

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, Haziran 2021’deki açıklamasında, bütçeden aldığı paya rağmen Kuzey Kafkasya’daki ana ekonomik göstergelerin tüm Rusya bölgelerine kıyasla geride kaldığına dikkat çekmişti. Başbakan örnek olarak Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi’ndeki bebek ölüm oranlarının Rusya Federasyonu’nun genel ortalamasından yüzde 29 daha yüksek olmasını göstermişti. 

Sayıştay verilerine göre, 2014’ten Kasım 2020’ye kadar Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi’ndeki kalkınma kurumları 73 milyar ruble destek aldı. Ancak faaliyetlerin verimsiz olduğu ortaya çıktı. Kalkınma projelerinin geliştirilmesi için federal bütçeden yaklaşık 2 milyar ruble tahsis edilmesine rağmen gelişme kaydedilemedi. Ayrıca yatırımcılar özel ekonomik bölgelere ilgi göstermedi.

Dağıstan, Çeçenistan ve Astrahan 2022 sonu itibariyle bebek ölümleri açısından ilk yirmide yer aldı. Kavkaz.Realii’nin Departmanlar Arası Birleşik Bilgi ve İstatistik Sistemi’nin (EMISS) verilerine dayandırdığı habere göre, dördüncü sırada gelen Dağıstan’da bin yenidoğan bebek başına 7.3 ölüm gerçekleşti. Çeçenya bin yenidoğan başına 6.3 ölümle 11. sırada yer aldı. Bebek ölümlerinin bin yenidoğan başına 5.9 olduğu Astrahan bölgesi 15. sırada geldi.

Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi ve Güney Federal Bölge bölgeleri arasında bebek ölüm oranı İnguşetya’da 5.4, Rostov Bölgesi ve Karaçay-Çerkesya’da 5, Volgograd Bölgesi’nde 4.9 ve Stavropol Bölgesi’nde 4.7 olarak tespit edildi. Bunların hepsi ulusal ortalamanın üzerinde. Rusya ortalaması bin yenidoğan başına 4.6 ölüm olarak tespit edildi. Çukotka bin yenidoğan başına 16.1, Altay 8.6 ve Oryol 8.4 ölümle ilk üçe girdi.

Kaynak: Kavkazki Uzel

 

Share