KAFFED Web Sitesi Hakkında

Bilindiği üzere bir süredir, çok eski bir teknoloji olan Joomla ile çalışan, mobil cihaz uyumluluğu çok zayıf, günümüz web development taleplerine ve yeniliklere cevap vermekte zorlanan eski web sitemizi yenilemek için, federasyonumuza da maddi olarak en asgari düzeyde yük olacak şekilde, gönüllülük esasıyla çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalara, web sitemizin yıllık barındırma ücreti 2.800 TL olan hosting şirketini, yıllık barındırma ücreti 680 TL olan bir hosting şirketiyle değiştirerek başladık ve yeni web sitesi development işlemleri için toplam 3.000 TL harcama yaptık.
Yıllarca işleyişte ve altyapıda teknolojik olarak herhangi bir optimizasyon ya da upgrade görmemiş, bakım ve onarım yapılmamış ve bu yüzden düşük bir performans ile çalışan bir web sitemiz vardı. Ayrıca site depolama alanı tekrarlı olarak yüklenmiş ve web sitesi içerikleriyle herhangi bir ilişkisi de olmayan yüzlerce dosya ile birlikte 200.000 dosya olan hosting üst sınırına ulaşmıştı ve datanın yeni web sitesinde gösterilmeden önce bir data migration sürecinden geçirilmesi gerekiyordu. Bu sebeplerden dolayı web sitemizin yenilenmesi ve eski dataların entegrasyonun zaman alan bir süreç olduğunun bilinmesini isteriz.
Ayrıca, eski web sitesindeki içeriklerin tek bir tuşla yeni web sitesinde de görüntülenebilir olması teknik olarak mümkün değildi. Bu yüzden eski site datasını yeni arayüze entegre edebilecek bir program geliştirmek zorunda kaldık. Bu programın geliştirilmesi tamamlanmış olsa da herhangi bir veri kaybına sebebiyet vermemek adına tüm içerikler yayınlanamdan önce son bir kez kontrol edilmektedir. Bu süreçte, geçmişe dönük datanın, yeni web sitesi ile uyumlu hale getirilmesi süreci tamamlanana kadar, eski içeriklerin ulaşılabilir olmaya devam etmesi için tüm geçmiş data arsiv.kaffed.org domain adresine yüklenmiştir. Bunun, geçici bir geçiş süreci olduğunu, eski web sitesindeki tüm içeriğin güvenli bir şekilde saklandığını ve sosyal medyada bilinçli olarak yaratılmaya çalışıldığını düşündüğümüz “Kaffed’in geçmişinin yok edilmeye çalışıldığı” algısını üzüntüyle takip ettiğimizi belirtmek isteriz.
Share