KAFFED HABER

KFAR KAMA – İsrail Cumhurbaşkanı Yitzhak Herzog ve eşi Michal Herzog, İsrail’deki iki Çerkes köyünden biri olan Kfar Kama’yı ziyaret etti.

Yapımı tamamlanan kültür merkezinin açılışına katılan İsrail Cumhurbaşkanı, Kfar Kama ve Reyhaniye yönetiminin temsilcileriyle bir araya geldi. Çerkes Miras Merkezi Müzesini de ziyaret eden konuklara Çerkeslerin tarihi hakkında kısa bir sunum yapıldı, dans gösterisi sunuldu ve şarkılar dillendirildi. Herzog Çerkeslere yönelik olumlu mesajlar verdiği bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı, Kfar Kama’da bulunmaktan ve bu merasime katılmaktan büyük heyecan duyduğunu belirterek “Çerkeslere İsrail toplumuna sağladıkları büyük katkı ve başta İsrail olmak üzere tüm dünyaya sundukları bu güzel renkten dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

Kfar Kama Yönetimi Başkanı Zekariya Napso da Herzog’u Çerkes halkına yönelik soykırımı tanımaya çağırdı. Napso “Sayın Cumhurbaşkanı, bugün Kfar Kama’ya yaptığınız ziyareti sadece İsrail’deki Çerkes toplumu değil 40’tan fazla ülkeye dağılmış olan tüm Çerkes halkı takip ediyor. Bizi onurlandırdığınız için size ve eşinize teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

Share