Hedefimiz Bir Sonraki Çalıştay’da Çok Daha Az Sorun Konuşmak

Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) tarafından 25-26 Eylül tarihlerinde 3'üncüsü düzenlenen Gençlik Çalıştayına Ankara Yıldırım Bayazıt Üniversitesi Kuzey Kafkasya Kültür ve Araştırma Topluluğu’nu (AYBÜKAF) temsilen katıldım.

Bir toplumun ilerleyebilmesi için sorunların ve çözümlerin özgürce konuşulması gerekir. Böyle bir ortamı bizlere sağlayarak Çerkes toplumunun sorunları hakkında daha bilinçli hâle gelmemize öncülük ettiği için KAFFED’e ve ev sahipliği için Edremit Belediyesi'ne teşekkür etmeliyiz.

 Ve gelelim asıl meseleye; bu sorunlara çözüm üretmek...

Çalıştaya katılan toplumumuzun temel sorunlarının farkına varmış 70'e yakın genç vardı ve birçoğunun çok güzel çözüm önerileri vardı. Herkes kendini çok açık şekilde ifade etti. ÜniKafların sorunları, Çerkes toplumunun yanlış tanınması, dernek üyelikleri vs. gibi sorunlarımızı ilk gün konuştuk. Genele baktığımızda çözülmeyecek sorunlar değil. Peki, neden yapmıyoruz bunu? Kimine göre maddi imkânsızlıklar, kimine göre toplumun yeterli özverisinin olmaması.

Aslında bütün bunların bahane olduğunu hepimiz biliyoruz ve istesek çözüme kavuşturabiliriz. Genç yaşlı demeden hepimizin yapması gereken şeyler var. Çalıştay'da konuşulan bazı çözüm önerileri şunlardı; “Derneklerin üye sayısını arttırarak ufakta olsa alınan bağış ve aidatlarla maddi sorunları bir nebze azaltabiliriz. Üstelik resmi kayıtlarda üye sayımızın fazla olması devlet karşısında daha güçlü durabilmemizi sağlar. Yazılı tarih çalışmaları yaparak hem daha fazla kitleye ulaşır hem de gelecek nesillere daha rahat bu bilgileri aktarabiliriz. Devletin resmi ders kitaplarında Çerkes tarihi ve kültürünün yer almasını sağlayarak sesimizi her topluma ulaştırabiliriz.” gibi çözümler sunuldu.

Yapılan bu çalıştayda konuşulanları daha fazla dikkate alarak, bahanelere sığınmadan ilk adımı atmalıyız. Daha fazla kaybedecek zamanımız yok. Bu kültür bizlere emanet. Bizden sonraki nesillere de en iyi şekilde miras bırakmalıyız.

Yazımı tamamlarken iki gün boyunca her konuda bize yardımcı olan KAFFED ekibine çok teşekkür ederim. Her dediğimizi dikkatle dinleyerek bize ışık oldular.

Bir dahaki Çalıştay'da çok daha az sorun konuşmak dileğiyle.

Jemuka Merve Tatlı

Aybükaf


nanJemuka Merve Tatlı

Share