Dünya Çerkes Birliği (DÇB) Konsey (Sovyet) toplantısı Maykop’ta

Dünya Çerkes Birliği (DÇB)’nin 3 Temmuz’da yapılacak Konsey (Sovyet) toplantısının hazırlık çalışmaları 2 Temmuz 2021 Cuma günü Adıgey’in Başkenti Maykop’ta değerlendirildi.

Adıgey Cumhuriyeti Başkanı Kumpil Murat’ın çağrısı üzerine Maykop’ta bir araya gelen DÇB Konseyi, ilk olarak 3 Temmuz Cumartesi yapılacak toplantının gündemini tartıştı.
Yönetim Kurulunun görüş ve önerileri istişare edilerek, gündem oluşturuldu.
DÇB’nin yaklaşan 13. Kongresi hazırlıkları ilk gündem maddesi oldu.

Tüzükte yapılacak değişiklik ile Onur Kurulu oluşturulması, faaliyet raporunun tamamlanarak delegeasyona sunulması, üyelerden faaliyet raporuna ilişkin görüş ve önerilerinin toplanması, diaspora derneklerinin kendi çalışmaları ve DÇB ile ortak programlarına ilişkin sunum yapmaları, ögrencilerle ilgili KAFFED Genel Başkan Yardımcısı Adnan Arslan ve DÇB Genel Başkan Yardımcısı Barsık Arfan’ın bir çalışma yapması kararlaştırıldı. Gençlik kamplarıyla ilgili çalışmalar görüşüldü; pandemi nedeniyle yapılamayan kamplara dönüşçü ailelerin çocukları davet edilecek.

Diasporadaki Çerkeslere vatandaşlık konusunda DÇB ve tüm bileşenlerinden destek istenildi. Bu konuda birlikte hareket edilmesine karar verildi.

Anavatan'la Üniversiteler ile KAFFED' in planladığı uzaktan eğitim çalışmaları görüşüldü.

{gallery}/haber/federasyon/2021/210702_DCB_Maykop_Toplanti{/gallery}strong>

p>
nanKaffed

Share