Çerkes Dili ve Kültürü Bölümü Yeni Öğrencilerini Bekliyor

2018-2019 eğitim-öğretim yılında öğrenci alımına başlayarak, kadim kültürümüzün ve dilimizin gelecek nesillere ulaşması adına önemli bir misyon üstlenen ve toplumumuz için büyük bir kazanım olan Erciyes Üniversitesi Çerkes Dili ve Kültürü Bölümü, bu yıl 3. defa öğrenci alımını gerçekleştirecek.

Bu yıl üniversite sınavına giren öğrencilerimiz 6  Ağustos – 14 Ağustos 2020 tarihleri arasında tercihlerini yapacak. Kayseri’de bulunan Erciyes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Çerkes Dili ve Kültürü Bölümü “Sözel” puan türü ile öğrenci alımı yapıyor.

Amacı, çok yönlü bir yaklaşım ile güçlü bir altyapıyla donanmış, gerek mesleki gerekse bireysel anlamda mümkün olan en iyi Çerkes Dili ve Kültürü eğitimi almış bireyler yetiştirmek olan, güçlü bir akademik kadroya sahip bu bölümü Çerkes filoloğu/dilbilimcisi ünvanı ile tamamlayan mezunlar, birçok farklı alanda istihdam edilebilirler.

Filoloji çalışmaları yapan kurumlarda, görsel ve yazılı basında ve enformasyonla ilgili çeşitli kuruluşlarda kariyer yapabilir; ticari, ekonomik ve bilimsel ilişkilerde rol oynayan resmi ve özel nitelikli kurumlarda görev alabilir; başta Dışişleri Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere ülkemizdeki ilgili kurumlarda ve özel kuruluşların kültür ve turizmle ilgili birimlerinde çalışma olanağı bulabilirler.

Alan bilgilerini derinleştirebilir ya da lisansüstü eğitimi alarak akademik kariyeri seçebilirler.

Ayrıca, sayıları hızla artan özel kuruluş ve vakıfların kurduğu müze ve çeşitli kültür birimlerinde yabancı dil bilen ve alanında iyi yetişmiş dilbilimcilere artan talep çalışma alanlarını genişletmektedir.

Bölümün varlığı ve elde edilen kazanımın devamlılığı kültürümüz için büyük önem taşımaktadır.

Bu bölümü seçerek dilimizin ve kültürümüzün korunması ve yaşatılmasına katkıda bulunacak tüm öğrencilerimizi şimdiden tebrik ediyoruz.

Akademik Kadro
div>
Bölüm Başkanı:
div>
Dr. Öğr. Üyesi Arif YILDIRIM
 
Öğretim Üyeleri:
div>
Prof. Dr. Zaual IONOV
 
Doç. Dr. Irina INGHIEVA
 
Dr. Öğr. Üyesi Madina PASHTOVA
 
Öğr. Gör. Marina KUMYKOVA

Taban Puanları 2020

td> td> td> td> td> tr> tr> tr> tbody>
Üniversite AdıBölümPuan TürüKonTaban Puanı
ERCİYES ÜNİVERSİTESİ Çerkes Dili ve Kültürü SÖZ 30 258,37900
DÜZCE ÜNİVERSİTESİ Çerkes Dili ve Edebiyatı SÖZ 30 250,80076
table>

{youtube}NVXM5YlzAs0{/youtube} {youtube}IZ_2mgwn7cU{/youtube} {youtube}ySoNJMw23mc{/youtube}


nanKaffed

Share