KAFFED Martin Koçesoko Konusunda Rusya Büyükelçisi ile Görüştü

Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) Genel Başkanı Yıldız Şekerci ve beraberindeki heyet, 17 Haziran 2019 Pazartesi günü Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Aleksei Erkhov ile görüştü. Görüşmeye önceki KAFFED Genel Başkanı Yaşar Aslankaya da veda etmek üzere katıldı.

Yaklaşık iki saat süren görüşmenin ana gündemini Kabardey Balkar Cumhuriyetinde hukuka aykırı şekilde gözaltına alınan ve hala serbest bırakılmamış olan Xabze Xase Başkanı Martin Koçesoko’nun uğradığı haksızlığa tepkimiz ve serbest bırakılmasına ilişkin taleplerimiz oluşturdu.

Martin Koçesoko ve Başkanı olduğu Xabze Xase ile ilgili bilgi verilerek hukuka ve mantığa tamamen aykırı bir şekilde gözaltına alınışına ilişkin kurumumuzun ve toplumumuzun tepkisi kendilerine iletildi. Bu tip insan hakları ihlallerinin yaygınlaşmasının ve anavatanımızdaki soydaşlarımızı ve dönüşçüleri hedef almasının tüm dünyadaki Çerkesleri rahatsız ettiği ve diğer diaspora ülkelerindeki kurumlarla birlikte sürecin yakından takip edildiği kaydedildi.

Martin Koçesoko’ya yönelik haksız uygulamanın global etkilerini yerel yetkililerin yeterince öngöremedikleri, bu haksızlıkların Rusya’nın da çıkarına olmadığı, bu konulara ilişkin Büyükelçiliğin daha global bir vizyon ile konuya etkili şekilde müdahil olmasını beklediğimiz belirtildi.

Büyükelçi Erkhov, konuyu araştıracaklarını ve taleplerimizi en üst düzeyde Moskova’da gündeme getireceklerini belirterek birkaç gün içerisinde bir yanıt alacaklarına inandıklarını dile getirdi. Genel Başkan Yıldız Şekerci haksızlığın giderilmesi konusunda sürecin uzamaması gerektiğini ve KAFFED’in diğer ülkelerdeki Diaspora sivil toplum kuruluşlarımız ile birlikte konunun takipçisi olacağını vurguladı.


nanKaffed

Share