Anavatan ile Dil ve Gençlik Köprüleri Güçlendiriliyor

Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) Genel Başkanı Yıldız Şekerci ve Yönetim Kurulu üyeleri ile Kafkas İş İnsanları Derneği (KAFİAD) Başkanı Yusuf Taymaz, Kabardey Balkar Cumhuriyeti'nde faaliyet gösteren Hatukşoko Gazi Adıge Dil Derneği, Perit Xase ve Tlışe Nartan Gençlik Merkezi temsilcileriyle buluştu.

Gupse Altınışık, Atila Guser ve dernek üyeleri, kurumlarının çalışmaları hakkında bilgi vererek, KAFFED'in talebi doğrultusunda hazırladıkları dil, gençlik ve anavatana dönüş için hukuki destek projelerini anlattılar. Bu projelerin hayata geçirilebilmesi için KAFFED ile birlikte çalışma arzularını dile getirdiler.

p>

KAFFED ve Hatukşoko Gazi Adıge Dil derneği iki yıldır işbirliği halinde Kabardey Balkar Cumhuriyeti'nden seçilen çocuk gruplarını Türkiye'de kampa getiriyor. KAFFED Genel Başkanı Yıldız Şekerci, bu işbirliğini kurumsal ve rutin hale getirmek için Hatukşoko Gazi Adıge Dil Derneği ve Perit Xase'den proje istemişti. Dernekler hazırladıkları projeleri KAFFED Yönetim Kurulu'nda görüşülmesi için sundular.

p>

KAFFED'in Kapadokya'da yaptığı Gençlik Çalıştayı'nda gençlerimiz, Anavatan'da kamp, staj gibi imkânların araştırılmasını istemişti. Bu talepler de ziyaret öncesi Hatukşoko Gazi Adıge Dil Derneği ve Perit Xase'ye iletilmişti. Tüm bu alanlarda işbirliği imkânları üzerinde çalışılmasına karar verildi. Bu kapsamda Dernek yöneticileri, görüşmelerde bulunmak üzere için 20 Ekim 2019 tarihinde Türkiye'ye gelecekler.

p>

KAFFED'in, diğer ülkelerdeki diaspora dernekleri ve kurumlarla gerekli temasların kurulması için de destek vermesi konusunda da mutabık kalındı.

 

{gallery}/haber/federasyon/2019/191013_Perit_Xase{/gallery}

p>
div>
div>
div>
 

nanKaffed

Share
Bir Başarı Hikayesi: Argunov Oleg Abubekiroviç Previous post