Rasmussen: Gürcistan NATO’ya katılmalı

Eski NATO genel sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Gürcistan'ın Abhazya ve Güney Osetya'yı dışarıda bırakacak şekilde NATO'ya katılmayı düşünmesi gerektiğini söyledi.

10 Eylül günü Tiflis'te konuşan Rasmussen "Gürcistan NATO üyesi olmak için gerekli koşulların hemen hepsini sağlıyor. Mevcut çıkmazı aşmanın yolu, NATO'nun 5. maddesinin sadece Gürcistan'ın tam egemenliğinin olduğu bölgeleri kapsayacak şekilde üyelik olasılığını tartışmak." dedi. NATO anlaşmasının 5. maddesine göre, NATO üyelerinden birine yönelik bir saldırı tüm üyelere yöneltilmiş bir saldırı olarak değerlendiriliyor, fakat bu maddenin geçerli olacağı alan üye ülke tarafından tanımlanıyor.

NATO'ya katılacak ülkelerin sınır ihtilafının olmaması gerekiyor. Bu nedenle Rasmussen Gürcistan yetkililerine, "eğer kabul ederseniz, NATO'nun 5. maddesi Abhazya ve Güney Osetya'yı kapsamayacak şekilde üyelik başvurusu yapabilirsiniz" dedi. Rasmussen, bu uygulamaya örnek olarak Almanya'nın NATO'ya Doğu Almanya'yı 5. maddenin dışında bırakarak katılmasını gösterdi.

Bu ilk kez yapılan bir öneri değil. Daha önce de bazı Amerikalı uzmanlar bu konuyu gündeme getirmiş, 2018'de Gürcistan parlamentosu sözcüsü Irakli Kobakhidze de milletvekillerinin Atlantik ittifakı ile entegrasyonu hızlandırmak için bu seçeneği düşünebileceklerini söylemişti. Buna karşın Gürcistan'daki bazı politikacılar, bu yönde atılacak adımın mevcut sınırları tanıma anlamına gelebileceğini vurguluyor. Ayrıca bazı gözlemciler de 5. maddenin Abhazya ve Güney Osetya'yı kapsamaması halinde bile Gürcistan'ın NATO üyeliğinin Rusya ile bir savaşa yol açacağını belirtiyor.

 


nanKaffed

Share