Adıgey Cumhuriyeti’ne Dönüş İmkanları

 

Federasyonumuzun 2019 yılını  Anavatanla ilişkiler ve Dönüş yılı ilan ettiği daha önce açıklanmıştı. Konuyla ilgili Federasyonumuz bünyesinde Yönetim Kurulu Üyemiz Adnan ARSLAN koordinatörlüğünde oluşturulan Dönüş ve Anavatanla İlişkiler Çalışma Grubu anavatanımızdaki Cumhuriyetler ile  temasları sürdürmektedir. Bu çerçevede Adigey Cumhuriyeti’nden alınan bilgileri kamuoyu ile paylaşıyoruz. Federasyonumuz konu ile ilgilenenlere destek vermeye her zaman hazırdır.

2019 yılı için Adıgey Cumhuriyeti’ne tanınan vatandaşlık ve oturum izni kotası 600 dür. Temmuz, Ağustos aylarından sonra genellikle kota dolmaktadır. Kota sadece Çerkes kökenlilere tahsis edilmemiş olup dünyanın her tarafından gelenler kotadan yararlanabilmektedir. Çerkes diasporası olarak kotanın içerisinden mümkün olan en yüksek payı almamız anavatan diaspora ilişkileri açısından önemlidir.

İzlenecek yollar; Her ayın ortalarında toplanan   komisyona oturum başvurusu yapmak istediğinizin dilekçesi,  komisyon gününden 1 gün öncesine kadar verilmelidir,  komisyondan bir gün sonrasında evrakların toplanmasına başlanılır  ve yaklaşık 15 gün sürer.

p>

 Önemli not :  Evrakların hazırlanmasından, vatandaşlığın alımına kadar olan bütün süreçte; özetle “Milli Komite” diyebileceğimiz, Shalaho Asker’in başında olduğu kuruma bağlı olan, Repatriantlarin Adaptasyon Merkezi (RAM), dönenlerin yanındadır. RAM, genişletilmiş kadrosuyla başvuru yapanın destekçisi ve sorunlarının çözümünde yardımcı olacaktır. Milli Komite ve RAM sayesinde, bugüne kadar olan bütün başvurulara olumlu cevap verilmiştir. (istisnai evrak hata ve sahtekarlığı dışında) Bu kurumlar, Adıgey dışında hiç bir federatif milli bölgede yoktur.

p>

İlk oturum başvurusu yapacak kişinin Türkiye’den getireceği evraklar :

p>

1-  Savcılık temiz kağıdı (adli sicil kaydı) apostilli

2-  Evliler için evlilik durum belgesi apostilli

3-  Nüfus kayıt örneği

4- En az 5 yıllık pasaport (yeşil pasaport kesinlikle olmuyor, olanların  bordo pasaport çıkarması gerekiyor.)

 5- 18 yaşından küçük çocuklar için doğum kayıt örneği apostilli,

Rusya federasyonun da toplanacak evraklar:

p>

1- Başvuru anketi

2- Türkiye’den gelen evrakların çevrilmesi ve noter onayı (ortalama 50 dolar)

3-  Sağlık raporları alınacak (ortalama 150 dolar)

4- Rusça dil sınavına girilip sertifika alınacak (sadece oturum izni için özel ve minimum RVP-geçici oturum düzeyinde, ortalama 80 dolar)

5- Başvuru harcı (ortalama 25 dolar)

6- 4 adet fotoğraf,

 R.F. GİRİŞ

p>

Migration Card veya Giriş Kartı  :Gümrükte pasaport polisi tarafından verilen giriş belgesi,

p>

Bir adrese kaydolmak                   :Pasaport, vize ve giriş kartıyla başvurup, herhangi bir adrese  kaydolmak.

p>

RVP Geçici Yaşam Kaydı              : Evraklar hazırsa hemen başvurulabilir.3 yıllığına verilir ve uzatılmaz, R.F. içinde yaşama ve çalışma hakkını verir. Başvuruya 6 ay içinde cevap verilir.                       

p>

Vid Na Jitelstva (Mavi Pasaport) (Sürekli oturum belgesi): Seçme, seçilme ve askerlik dışında R.F. 5 yıllığına verilir. Uzatılabilir , Rusya  vatandaşının bütün haklarına   sahiptir. Başvuruya 6 ay içinde cevap verilir.

p>

R.F. Vatandaşlığı                            : Rusya’da 5 yıl ikametten sonra verilir. Başvuruya 6 ay içinde cevap         verilir. Vatandaşlık alımına kadar olan toplam süre yaklaşık 5.5 – 6 yıldır.

p>

 

 

OTURUM İZNİ, VATANDAŞLIK BAŞVURUSU KONULARIYLA İLGİLİ ADIGEY-MAYKOP’ TA BİR EVİNİZ VAR.

p>

Federasyonumuz oturum izni ve vatandaşlık başvurusu konularında sizlere destek sağlayacak olup, ayrıca vatana gidenlerin ikamet ve evrak işlemlerinde; Federasyonumuzun işbirliği ile Adıgey-Maykop’ ta bulunan Lemij derneğimiz  sizlere yardımcı olacaktır.

Konuyla ilgili Lemij derneğimizin işlettiği Tıj İlkay Dönüş Yolu Misafirhanesinin  açıklaması aşağıda sunulmuştur.               

Tıj İlkay Dönüş Yolu Misafirhanesi olarak Adigey’e yerleşim ve vatandaşlık işlemlerini yürütenler için tüm aşamalarda izlenmesi gereken prosedürlerin ve benzer durumları deneyimlemiş kişilerin karşılaştıkları zorlukların aşılmasında ve evrak işlemlerinin takibinde bir veri merkezi olarak yardımcı olabilmek bizim için büyük bir mutluluk kaynağı. Bu amaçla faaliyet gösterirken uygun fiyatlı konaklama ihtiyacını karşılamak, yerleşimcilerin adaptasyon süreçlerini destekleyici dil öğrenimi ve sosyal-kültürel faaliyetleri organize etmek, Maykop’ u ziyaret eden Kafkasyalılar için kendilerini evlerinde hissedebilecekleri nezih ve sosyal bir konaklama ortamı sağlamak Tıj İlkay Dönüş Yolu Misafirhanesi'nin kuruluş amacıdır.

- Maykop’ a kesin dönüş yapmış ve orta vadeli barınma ihtiyaçlarını (3-6 ay kadar süreyle) karşılamak isteyen,

- Oturum izni işlemlerini yürütmeleri nedeniyle Maykop’a belirli aralıklarla seyahat eden ve  Adıgey’ i ziyaret etmek isteyen misafirlerimizin konaklama ihtiyaçlarını 3 katlı ve 28 yatak kapasiteli misafirhanemiz ile uygun fiyatlar ve kendi kültüründen insanlarla bir arada olabilecekleri, güvenli, konforlu, sıcacık ve güler yüzlü bir ev atmosferinde karşılıyoruz.

Amaçladığımız tüm bu faaliyetleri misafirhanemizdeki konaklama hizmetinden elde ettiğimiz gelirler ve destekçilerimizin katkılarıyla finanse etmekteyiz. Konaklama ücretlerimiz kazanç elde etme amacı olmadan belirlenmektedir.

Konaklama ücretlerimiz 3 kategoride tanımlanmıştır;

 

1 - Turistik amaçlı ziyaretler ✈✈✈;

p>

Adıgey'i ziyaret etmek isteyen konuklarımız için Maykop turistik konaklama fiyatlarına oranla daha uygun fiyatlar sunuyoruz.

Odalarımız çift kişiliktir. Çift kişilik odada;

Tek Kişi Konaklama Ücreti           : 1000 ruble

İki Kişi Konaklama Ücreti              : 1800 ruble

2 - Oturum izni başvurusu ve periyodik giriş-çıkışlar

p>

Oturum izni başvurusu yapmak üzere Maykop'ta bulunan ya da oturum izni sahibi olup periyodik giriş-çıkış yapma zorunluluğu bulunan kişiler için konaklama hizmetini, turistik amaçlı ziyaretler için belirlenen fiyatın altında sunuyoruz.

Odalarımız çift kişiliktir. Çift kişilik odada;

Tek Kişi Konaklama Ücreti           : 800 ruble

İki Kişi Konaklama Ücreti              : 1400 ruble

3 - a. Adıgey'de yaşamak üzere dönüş yapmış kişiler

p>

b. Öğrenciler (Öğrenci Belgesi ibraz edilmelidir)

p>

c. 1 aydan uzun süreli konaklama yapmak isteyen konuklarımız için;

p>

İlk iki kategoriden daha uygun fiyatlarla konaklama imkanı sunuyoruz.

Odalarımız çift kişiliktir. Çift kişilik odada;

Tek Kişi Konaklama Ücreti           : 500 ruble

İki Kişi Konaklama Ücreti              : 800 ruble

Ayrıntılı bilgi için  +7 918 221 28 40 numaralı telefon üzerinden Whatsapp aracılığıyla ya da Facebook (facebook.com/tijilkaymisafirhanesi/) ve Instagram (instagram.com/tij.ilkay.misafirhanesi.maykop/) hesaplarından "Mesaj Gönder" butonu ile misafirhanemizle iletişime geçebilirsiniz.

p>
nanKaffed

Share